Yta
8 000 m²
Pris
Kontakta annonsören
Tillträde
Enligt överenskommelse
Beskrivning
- Industri & verkstad
- Lager & logistik
- Kontor
Egen logistikfastighet om ca 8 000 kvm med moderna kontor, effektiva lagerytor och direkt anslutning till E6. Tillträde från början av 2027.
Etablera er verksamhet i ett av Göteborgs mest attraktiva logistiklägen
Exportgatan 25–29 – egen fastighet om cirka 8 000 kvm i strategiskt logistikläge
Nu finns möjligheten att etablera er verksamhet i en egen fastighet på Exportgatan 25–29 – ett strategiskt läge i ett av Göteborgs främsta områden för logistik, lager, produktion och distribution.
Fastigheten omfattar cirka 8 000 kvm, varav omkring 935 kvm moderna kontorsytor. Resterande ytor består av effektiva lager- och produktionslokaler som är utformade för verksamheter med höga krav på logistik, tillgänglighet och smidiga materialflöden.
Lager- och produktionsytorna erbjuder generösa öppna ytor, takhöjd om 7–9 meter till underkant balk samt flera stora portar som skapar effektiva förutsättningar för in- och utlastning och en välfungerande godshantering.
Kontorsdelen håller modern standard och erbjuder en trivsam arbetsmiljö med god takhöjd, komfortkyla och full tillgänglighet. Här finns även två omklädningsrum, kök på två plan samt representativa loungeytor för både medarbetare och besökare.
Ett läge som stärker verksamheten
Fastighetens placering är en av dess främsta styrkor. Med direkt anslutning till E6 och snabb access till Göteborgs övriga huvudleder når ni enkelt Göteborgs centrum, Göteborgs Hamn och regionens viktigaste transportstråk. Det etablerade verksamhetsområdet erbjuder dessutom närhet till flera ledande företag inom logistik, industri och handel, vilket skapar goda förutsättningar för effektiva transporter och affärssamarbeten.
För verksamheter med andra lokalbehov finns möjlighet att dela byggnaden i två separata enheter. Lokalerna kan även anpassas för att möta specifika verksamhetskrav och skapa en lösning som passar just er verksamhet.
Fakta i korthet
Egen fastighet om ca 8000kvm varav 935 kvm moderna kontor, Generösa lager- och produktionsytor Takhöjd om 7–9 meter till underkant balk Flera stora portar för effektiv in- och utlastning God tillgänglighet för tunga transporter Direkt anslutning till E6 och Göteborgs viktigaste trafikleder Möjlighet att dela byggnaden i två enheter Anpassningsbara lokaler efter verksamhetens behov
Tillträde från början av 2027
En långsiktig etablering för framtiden ! Exportgatan 25–29 erbjuder en sällsynt möjlighet att etablera verksamheten i en egen fastighet i ett av Göteborgs mest eftertraktade logistiklägen. Här kombineras effektiva lokaler, strategiskt läge och flexibla lösningar som skapar goda förutsättningar för både en välfungerande verksamhet och framtida tillväxt.
Kontakta oss gärna för mer information eller för att diskutera hur lokalerna kan anpassas efter era behov.
Övrig information
Croisette Real Estate Partner har erhållit förmedlingsuppdrag avseende lokalen som beskrivs i detta informationshäfte. Informationen är till största del inhämtad från Fastighetsägaren och eller Hyresgästen. Croisette AB och dess dotterbolag (”Croisette”) ansvarar inte för riktigheten i informationen. All information som är av relevans skall kontrolleras av en eventuell hyresgäst och varken Fastighetsägaren, Hyresgästen eller Croisette kan hållas ansvarig vid felaktigheter i detta informationshäfte.
Ytor
| Typ av yta | Minsta yta | Maximal yta | Kr/m2/år |
| Kontor | 935 | ||
| Industri & verkstad | 7 065 |
Bekvämligheter
Ekonomi
Långtidskontrakt
Förstahandskontrakt
Enligt överenskommelse
Kontakta annonsören
Kontakta annonsören
Utförande
Backa 96:1
2009
Teknisk information
Fjärrvärme
FTX
Ja
Omgivning
Fastigheten ligger i Backa industriområde på Hisingen med direkt anslutning till E6 och Lundbyleden via Tingstadsmotet. Den ligger också mycket nära Marieholmstunneln, vilken ger förbindelse med bland annat E20 och E45. Området är i första hand ett verksamhetsområde med lager, logistik, handel och industri. Det finns flera lunchrestauranger inom några minuters promenad.
Utöver gårdsytorna finns möjligheter till parkering för personal och besökare.
Kommunikationer
Läget är mycket bra för biltrafik och godstransporter. Busshållplatsen Balamundi ligger närmast (ca 200 meter från fastigheten) och trafikeras av buss 47.
Om Croisette Real Estate Partner
Fler annonser från Croisette Real Estate Partner
Tipsa en vän