Jordgubbsvägen 2A

Röshult, Gällstad

Yta

601 m²

Pris

4 500 000 kr

Tillträde

Beskrivning

  • Bostad

Röshult - Välskött hyresfastighet med stabila intäkter - Jordgubbsvägen 2A-2C

Välkommen till en välskött och attraktiv hyresfastighet i Röshult, cirka 1,5 mil sydost om Ulricehamn. Fastigheten uppfördes 1961 och genomgick en omfattande ombyggnation och renovering 2017–2018, då den konverterades från vandrarhem till moderna bostäder. Resultatet är ett trivsamt hyreshus med god standard, inga vakanser, attraktiva planlösningar och lägenheter som erbjuder både bra förvaring och fina uteplatser eller balkonger.
Under renoveringen installerades bland annat ny bergvärme, nya kök i samtliga lägenheter, nya badrum i tre lägenheter, ny el och fiber.

Den totala uthyrningsbara arean uppgår till cirka 601 kvm, fördelat på sju lägenheter med varierande storlek och planlösning:

2 st 2-rumslägenheter, cirka 46 kvm
3 st 3-rumslägenheter, cirka 81–101 kvm
2 st 4-rumslägenheter, cirka 108–128 kvm

Till fastigheten hör även 6 garage samt källare med gemensamhetsutrymmen. Garagen är ej uthyrda i dagsläget men är med i cashflowkalkylen som uthyrda.

Fastigheten genererar en beräknad årshyra om cirka 624 000 kr. Driftskostnaderna för 2025 uppgick till cirka 129 000 kr inklusive fastighetsavgift, vilket ger ett beräknat driftsnetto om cirka 495 000 kr per år.
Detta gör fastigheten till ett intressant alternativ för såväl den etablerade fastighetsägaren som den som söker en mindre och hanterbar hyresfastighet med löpande intäkter.

Röshult är en lugn mindre ort med goda pendlingsmöjligheter till Ulricehamn. Bussförbindelse finns och närmaste mataffär ligger i Gällstad, cirka 6 km bort.

Ett intressant investeringsobjekt med genomförda större renoveringar, attraktiva lägenheter och stabila hyresintäkter.

Kontakta mäklaren för att boka visningstid!

Ytor

Typ av yta Antal Area m2
Bostad 7 601
Tomtarea 1 139

Ekonomi

Pris:

4 500 000 kr

Jordgubbsvägen 2A