Första Magasinsgatan 5

Alderholmen, Gävle
Planskiss

Yta

10 - 19 m²

Hyra

Tillträde

Beskrivning

  • Kontorshotell & coworking

Letar du efter nytt mindre kontor? Välkommen till Magasinsområdet – ett kontorshotell med karaktär!

Nu har du möjlighet att hyra kontorsrum i det charmiga Magasinsområdet – en inspirerande miljö där det gamla möter det nya. Här finns lediga rum mellan 10 och 19 m², vilket gör det enkelt att anpassa utrymmet efter just dina behov. Vi erbjuder kontorsrum i ett kontorshotell med full service – det betyder att allt ingår: el, värme, snabbt internet, skrivare/scanner, förbrukningsmaterial och bokningsbara konferensrum utan extra kostnad. Efter en varsam renovering har de vackra takbjälkarna och original väggarna tagits fram, vilket ger rummen en unik och varm känsla. Hör av dig så berättar vi mer – vi är flexibla och hittar en lösning som passar dig

Övrig information

Övrigt:

Fastigheten består av en byggnad som inrymmer kontor.

Ytor

Typ av yta Minsta yta Maximal yta Kr/m2/år
Kontor 10 19

Omgivning

Omgivning/natur:

Alderholmen är ett gammalt hamnområde i centrala Gävle som är under spännande utveckling. Här är efterfråga på framför allt kontor stor och vi utvecklar för flera moderna mötesplatser. Stadsdelen har fina promenadstråk och närhet till såväl centrum som nya Gävle Strand, med bekvämt gångavstånd till butiker, kaféer, restauranger, hotell och ett rikt kulturutbud i Gävles stadskärna. Gångavstånd till tågstation och busshållplats (ca 100 m).

Närservice:

I Gävle finns ett brett serviceutbud och du har nära till allt. Här finns allt från kultur, restauranger, caféer, butiker samt livsmedelsbutiker till sjukhus och vårdinrättningar. Det finns också universitet, gymnasium och grund- och förskola samt anläggningar för sport och aktiviteter.

Kommunikationer

Staden har ett attraktivt, geografiskt läge med närhet till Arlanda flygplats och Stockholm. Här möts också två Europavägar (E4 och E16), tre järnvägar och sjöfarten med Gävle Hamn - hjärtat för import och export på ostkusten. Från torget är det cirka 100 meter till tågstation och busstation. Avstånd till Arlanda flygplats är cirka 13 mil. Gävle - Arlanda tar 60 min med snabbtåg. Navet för stadsbussarnas trafik ligger i omedelbar närhet. Det finns även många lättillgängliga gång- och cykelvägar.

Första Magasinsgatan 5

Om Diös Fastigheter AB

Diös är fastighetsbolaget som satsar fullt ut på norra Sverige. Med en unik position i 10 tillväxtstäder skapar bolaget hållbar tillväxt genom kommersiell fastighetsutveckling. Erbjudandet handlar om kommersiella lokaler, i första hand kontor, i rätt läge för rätt hyresgäst, i rätt fastighet, kvarter och stadsdel. Med stadsutveckling som strategi strävar Diös efter att skapa Sveriges mest inspirerande städer.

Diös Fastigheter AB

Norra Kungsgatan 1

803 20 GÄVLE

www.dios.se

Fler annonser från Diös Fastigheter AB