Yta
1 618 m²
Hyra
Kontakta annonsören
Tillträde
Omgående
Beskrivning
- Lager & logistik
Perfekt lokal för utställning/ Showroom mitt i Slakthusområdet
Övrig information
Fastigheten är en kontors- och industrifastighet ritad av den välrenommerade arkitekten Ralph Erskine. Sen 1950-talet belägen i Slakthusområdet med över 100-åriga anor och som nu är ett av Stockholms mest intressanta utvecklingsområden. Fastigheten är kulturminnesklassad och har en gedigen historia.
Ytor
-
Total yta:
1618 m2
Bekvämligheter
Ekonomi
Omgående.
Utförande
Lokalen omfattar cirka 1 618 kvm fördelat på markplan och entresolplan. Markplanet utgörs till största delen av en stor öppen lager- och showroomyta med takhöjd om ca 6,7 meter, vilket möjliggör flexibel användning och effektiv logistik. Här finns separat entré samt inlastning i markplan. Längs ena sidan av lokalen är kontors- och personalutrymmen samlade, inklusive flera kontorsrum, konferensrum, pentry med paus-/matplats samt WC-grupp med RWC, omklädningsrum och dusch. Trapphus och hiss förbinder markplanet med entresolplanet, som erbjuder ytterligare disponerbar yta för exempelvis projektkontor, personalytor eller kompletterande lager. Planlösningen är tydlig och funktionell med god separation mellan lager/logistik och administrativa ytor.
Dokument
Omgivning
Slakthusområdets strategiska läge ger närhet till det mesta. Endast ett par minuters promenad bort ligger köpcentret Globen Shopping, där all tänkbar service såsom restauranger, butiker och närservice finns vilket gör lunchärendena snabbt avhandlade. Unikt för området är dessutom Tele 2 Arena, en modern idrotts- och evenemangsarena alldeles i närheten av Slakthusområdet. Nedre plan i arenan går under namnet ”Tolv Stockholm” som är ett unikt mat- och nöjeskoncept som höjer lunchupplevelsen lite extra. Slakthusområdet är också ett av Stockholms mest spännande utvecklingsområden. Här pågår ett detaljplanearbete som syftar till att utveckla en levande stadsdel där bostäder, handel, kultur och företagande samexisterar. Områdets tradition ska bevaras genom att de kulturhistoriskt värdefulla byggnaderna ska bibehållas och stå sida vid sida med den nya arkitekturen. Historien tas också tillvara genom att många av de publika verksamheterna kommer vara kopplade till bland annat mat, dryck och evenemang. Castellum äger i dagsläget fyra fastigheter i området och vårt mål är att utveckla vårt bestånd och addera fler attraktiva och moderna arbetsplatser i takt med att området utvecklas, men vi vill också lyfta fram byggnadernas kulturella och arkitektoniska värden. I och med utvecklingen av Slakthusområdet så planeras även tunnelbanans gröna linje att dras om och få en ny station inne i Slakthusområdet. Castellums byggnader hamnar precis vid den nya centrala stationen - precis där ditt företag också vill vara.
Här finns det parkeringsplatser att hyra. Är du intresserad, kontakta din Biträdande förvaltare.
Kommunikationer
Åker du kommunalt har du flera resvägsalternativ. Två tunnelbanestationer inom gångavstånd, Globen, endast ett par minuters promenad. Med dessutom flertalet busslinjer och Tvärbanan tar du dig både snabbt och enkelt till området. För dig som hellre tar bilen finns det också flera smidiga vägar tack vare närheten till stora genomfarts- och kringleder som t ex södra länken samt E4/E20. Fastigheten har en öppen fiberpunkt från Stokab med benämning GLOB1481. Från den går att beställa mycket hög digital uppkoppling via flera olika internetleverantörer.
Om Castellum
Castellum
Fler annonser från Castellum




















Tipsa en vän