Okvistavägen 17

Norr, Vallentuna
Planskiss

Yta

270 m²

Hyra

Tillträde

2026-12-31

Beskrivning

  • Industri & verkstad
  • Lager & logistik
  • Övrigt

Praktisk verkstads- och lagerlokal med oljeavskiljare samt två markportar

Nu finns möjlighet att hyra en funktionell verkstads- och lagerlokal om ca 270 kvm i Okvista industriområde i Vallentuna. Lokalen passar företag som söker praktiska arbetsytor, smidig in- och utlastning samt möjlighet till uppställning av fordon, maskiner och material. Lokalens fördelar: • Ca 270 kvm verkstads- och lagerlokal • Två markportar om 3 × 3 meter för smidig in- och utlastning • Ca 4 meter takhöjd • Golvbrunn och oljeavskiljare • WC med dusch • Möjlighet att hyra till 100–300 kvm inhägnad markyta • Smidigt verksamhetsläge i Okvista industriområde nära E18 med anslutning till väg 268 Lokalen erbjuder goda förutsättningar för exempelvis verkstad, fordonsservice, entreprenad, installation, hantverk, lager eller annan serviceinriktad verksamhet. De två markportarna underlättar hantering av fordon och material, medan golvbrunn och oljeavskiljare är praktiska faciliteter för verksamheter med behov av ändamålsenliga verkstadsytor. Med en takhöjd om ca 4 meter får verksamheten funktionella ytor för arbete, förvaring och hantering av utrustning. För företag med behov av extra utrymme finns även möjlighet att förhyra inhägnad markyta om ca 100–300 kvm. Ytan kan exempelvis användas för uppställning av arbetsfordon, släp, maskiner och material eller för parkering. Lokalen är belägen i Okvista industriområde, ett etablerat verksamhetsområde med företag inom bland annat industri, hantverk, service och entreprenad. Läget erbjuder närhet till E18 och ligger med smidig anslutning till väg 268 och passar företag som behöver nå kunder och uppdrag i Vallentuna med omnejd. Välkommen att boka en visning!

Ytor

  • Total yta:

    270 m2

Ekonomi

Tillträde:

2026-12-31. Enligt överenskommelse

Omgivning

Omgivning/natur:

Fastighet för lager, kontor och industri strax utanför Vallentuna. Parkering finns i anslutning till fastigheten.

Närservice:

På ca 6 min körtid når du Vallentuna Centrum där du finner flera restauranger och serveringar. Här finns även diverse butiker och annan service.

Kommunikationer

Fastigheten nås lätt med bil via Arningevägen och Angarnsvägen (väg 268). Buss 665 stannar strax utanför porten och tar dig vidare för ett bussbyte innan du når station Danderyds sjukhus där du kan ta tunnelbanans röda linje vidare. Till Vallentuna station är det ca 2 km och det går även att ta buss dit, därifrån går det att ta Roslagsbanan till Stockholm på 30 minuter.

Okvistavägen 17