Åkaregatan 5

Östra Fyrislund, Uppsala

Yta

109 - 150 m²

Hyra

1 280 kr/m²/år. Tillkommer

Tillträde

Beskrivning

  • Industri & verkstad
  • Kontor

Kontor om 110 kvm med möjlighet att hyra 50 kvm lager.

Varmt välkommen till Åkaregatan 5 som erbjuder en flexibel kombination av kontor och lager för verksamheter som söker funktionella och välplanerade lokaler. Övervåningen omfattar ca 110 kvm kontorsyta med stora öppna sociala ytor, fullutrustat kök, två separata kontorsrum samt badrum med dusch. Här finns goda möjligheter att kombinera enskilt arbete med möten och gemensamma aktiviteter. På entréplanet finns möjlighet att hyra ca. 50 kvm lager med fullstor port och generös takhöjd, vilket skapar goda förutsättningar för in- och utlastning samt hantering av skrymmande gods. Till lokalen hör även fyra parkeringsplatser som ingår. Sammantaget erbjuds en mångsidig lokal med goda möjligheter att anpassas efter verksamhetens behov. Varmt välkommen att kontakta ansvarig mäklare för vidare information.

Ytor

Typ av yta Minsta yta Maximal yta Kr/m2/år
Kontor 109 150 1 280

Ekonomi

Prisinformation:

Högstbjudande

Utgångshyra kr/m2/år:

1280

Hyresinformation:

Tillkommer

Utförande

Planlösning:

Industrifack fördelat på två plan, där övervåningen erbjuder en kontorsyta om ca 110 kvm. Kontorsplanet har en genomtänkt planlösning med stora öppna sociala ytor. Här finns ett fullutrustat kök, två separata kontorsrum samt ett badrum inrett med dusch. På entréplanet finns möjlighet att hyra till ca. 50 kvm, här finns en fullstor port med generös takhöjd, vilket underlättar in- och utlastning. Här finns goda förutsättningar att kombinera kontorsverksamhet med förvaring och lagerhållning.

Omgivning

Omgivning/natur:

Östra Fyrislund är ett nyetablerat industri och handelsområde i sydvästra uppsala som ständigt växer. Området är beläget i direkt anslutning till E4an och tack vare dess läge är det redan idag ett mycket attraktivt område. I Östra Fyrislund erbjuds det mesta man kan tänkas sig behöva såsom butiker, restauranger, träningsanläggningar samt populära ICA Maxi Gnista. Detta område passar både de större aktörerna eller mindre företagen tack vare den geografiska placeringen samt att det ständigt utvecklas.

Företag i närheten:

Flertalet restauranger finns i de närbelägna områdena Fyrislund och Boländerna. Där finns också Boländernas handelsområde med all service du kan önska.

Kommunikationer

I området finns det fina cykelbanor i alla riktningar till och från Uppsala med omnejd. Busstrafik tar dig från centralstationen på ca. 15 minuter och E:4ans på- och avfart ligger i nära anslutning till lokalen vilket gör det otroligt smidigt för den bilburne.

Åkaregatan 5