Yta
85 m²
Hyra
Kontakta annonsören
Tillträde
Möjlighet till snabbt tillträde
Beskrivning
- Kontor
- Skola, vård & omsorg
Nu har ni möjlighet att hyra ett modernt kontor högt upp i ett av Stockholms mest attraktiva lägen. Med moderna ytskikt och milsvid panoramautsikt.
Nu finns möjlighet att hyra en ljus och representativ lokal med attraktivt läge och fantastisk panoramautsikt över Stockholm.
De stora fönsterpartierna och lokalens läge ger ett mycket fint ljusinsläpp och vidsträckta vyer över Stockholms takåsar. Härifrån sträcker sig utsikten mot bland annat Söders höjder, Kungsholmen och Norra Tornen.
Lokalen har en genomtänkt och flexibel planlösning med två separata kontorsrum, ett stort konferens-/mötesrum, entré och kundmottagning samt kök med gott om plats för lunch- och personalutrymme. Därutöver finns ett helkaklat WC-/duschrum.
I entrén finns idag en besökslucka som kan behållas för verksamheter med kundmottagning eller tas bort om en mer traditionell kontorslösning önskas.
Lokalen lämpar sig väl för kontor, konsultverksamhet, showroom, skönhetsverksamhet eller annan verksamhet med ett begränsat antal kundbesök.
Lokalen i korthet
- Goda kommunikationer nära tunnelbana, tvärbana och bussterminal
- Attraktivt högt läge på våning 3
- Milsvid panorama utsikt över Stockholm
- Stora fönsterpartier och mycket bra ljusinsläpp
- Stort konferens-/mötesrum som kan nyttjas som öppet kontorslandskap
- Entré/kundmottagning och två separata kontorsrum
- Modernt kök med lunch- och matplats
- Helkaklat WC-/duschrum
- FTX-ventilation med värmeåtervinning
- Fiberanslutning
- Befintligt nätverks-/switchskåp
- Möjlighet till verksamhetsanpassning
- Goda parkeringsmöjligheter i området med taxa 4. Förhyrda parkeringsplatser kan diskuteras. Ev möjlighet till varmgarage i gallerian eller nybohovsbacken.
Fastigheten
Fastigheten ägs av en långsiktig och flexibel bostadsrättsförening som är öppen för dialog kring olika verksamhets- och lokalanpassningar.
Det skapar goda möjligheter för en hyresgäst som vill anpassa lokalen efter sin verksamhet och etablera sig långsiktigt i ett attraktivt och expansivt område.
Område
Nybohovsbacken ligger i direkt anslutning till Liljeholmen, ett av Stockholms största kommunikations- och serviceområden.
På några minuters promenadavstånd finns Liljeholmstorget Galleria med ett stort utbud av restauranger, caféer, butiker, gym och annan service. I närområdet finns även Liljeholmskajen, Årstaviken och goda möjligheter till lunch, promenader och rekreation.
Läget kombinerar närheten till innerstaden med mycket god tillgänglighet för både medarbetare och besökare.
Övrig information
Lokalen håller en god teknisk standard och är utrustad med FTX-ventilation med värmeåtervinning. Fiber finns indragen via Bahnhof ev öppen fiber och lokalen har nätverks-/switchskåp. Hyresgästen kan därmed själv välja hastighet och tjänster utifrån verksamhetens behov. En representativ och flexibel lokal med ett ovanligt fint utsiktsläge – välkommen att kontakta oss för mer information eller för att boka visning.
Ytor
-
Total yta:
85 m2
Bekvämligheter
Ekonomi
Långtidskontrakt
Förstahandskontrakt
Ingen överlåtelseavgift utgår.
Möjlighet till snabbt tillträde
Värme, skatt
Utförande
1961
2014
3 av 6
4
Lokalen har två kontor, stort konferensrum med milsvid panoramautsikt, kök med matplats, helkaklat duschrum samt entré/kundmottagning.
Dokument
Teknisk information
Fjärrvärme
Två hissar och en varuhiss.
Mekanisk till- och från luft
Ja
Omgivning
I närområdet finns även Liljeholmskajen, Årstaviken och goda möjligheter till lunch, promenader och rekreation. Läget kombinerar närheten till innerstaden med mycket god tillgänglighet för både medarbetare och besökare.
Man har närhet till det mesta i form av service, restauranger och handel i Liljeholmens galleria.
Det finns goda parkeringsmöjligheter på gatan med taxa 4 och möjlighet till förhyrda parkeringar. I gallerian och på Nybohovsbacken finns även varmgarage (kan vara kö). Förhyrda platser kan diskuteras.
På några minuters promenadavstånd finns Liljeholmstorget Galleria med ett stort utbud av restauranger, caféer, butiker, gym och annan service.
Möjlighet till skyltläge diskuteras separat och kräver fastighetsägarens godkännande.
Väldigt goda kommunikationer med ca 3 minuter till tunnelbana, tvärbana, flygbuss, bussterminal och tågförbindelse i Årstaberg. Från Liljeholmens tunnelbana kan man ta Nybohovshissen till Nybohovsbacken 45 som tar 2-3 minuter (230 meter lång bergbana). Man har närhet till det mesta i form av service, restauranger och handel i Liljeholmens galleria.
Kommunikationer
Kommunikationerna är mycket goda. På cirka tre minuters promenadavstånd finns Liljeholmens knutpunkt med tunnelbana, Tvärbanan och ett stort antal busslinjer. Även tågförbindelse i Årstaberg. Med bil nås E4/E20 snabbt, vilket ger smidiga förbindelser både mot centrala Stockholm och övriga delar av regionen.
Tipsa en vän