Gamlestadsvägen 3

Gamlestaden, Gamlestaden
Planskiss

Yta

800 - 7 000 m²

Hyra

Tillträde

Beskrivning

  • Övrigt

HK Gamlestaden i Gamlestaden, kontor från 450 till 7000 kvm i en klassisk industrimiljö med ny framtid

Nu finns möjlighet att etablera verksamheten i HK Gamlestaden på Gamlestadsvägen 3, en välkänd byggnad i Gamlestaden med stark historia och stor utvecklingspotential. Här erbjuds kontorsytor från 800 upp till 7000 kvm, med planerat tillträde under 2027. HK Gamlestaden uppfördes 1941 som huvudkontor för Turitz & Co och står nu inför en omfattande transfomering där byggnadens ursprungliga kvaliteter tas till vara. Med hög återbruksambition och fokus på långsiktig hållbarhet skapas moderna kontor i en miljö som bär på tydlig karaktär. Det här är en möjlighet för företag som söker större sammanhängande ytor eller vill växa i etapper i ett område där mycket händer. Lokalerna passar verksamheter med behov av flexibilitet, från det mindre kontoret till den större etableringen. Här finns förutsättningar att skapa en arbetsplats som stödjer både vardag, möten och framtida utveckling.

Ytor

Typ av yta Minsta yta Maximal yta Kr/m2/år
Övrigt 800 7 000

Bekvämligheter

Besöksparkering
Cykelrum
Restaurang
Skyltplats
Närhet till billeder
Garage
Serviceutbud
Kollektivtrafik
Elbilsparkering
Balkong/Terass

Utförande

Våningsplan:

2

Omgivning

Omgivning/natur:

Gamlestaden är en stadsdel där Göteborgs industrihistoria möter nya satsningar på kontor, service, handel och bostäder. Här började resorna för flera av stadens välkända företag, och än i dag präglas området av rörelse, förnyelse och framåtanda. De kommande åren fortsätter Gamlestaden att utvecklas som ett av Göteborgs tydliga tillväxtområden. Stadsdelen förtätas och växer samman, vilket skapar nya möjligheter för företag som vill vara med i ett område under förändring. Här finns redan en dynamisk mix av arbetsplatser, service och stadsliv, och utvecklingen fortsätter i hög takt.

Närservice:

I närområdet finns restauranger, hotell, träningsmöjligheter och annan service som gör arbetsdagen enkel att få ihop. Gamlestaden har under senare år utvecklats till en mer levande stadsdel med fler mötesplatser och ett växande utbud för både vardag och affärsliv. För företag som väljer Turitzhuset innebär det ett läge där den egna arbetsplatsen kan kombineras med service och utbud i direkt närhet. Det bidrar till en attraktiv helhet för både medarbetare och besökare.

Kommunikationer

Turitzhuset har ett strategiskt läge i Gamlestaden med god tillgänglighet för både medarbetare och besökare. Gamlestads torg ligger cirka 500 meter från fastigheten och fungerar som en av Göteborgs viktigaste knutpunkter för kollektivtrafik. Härifrån når du enkelt stora delar av staden med spårvagn, buss och pendeltåg. Läget gör det smidigt att pendla till och från arbetsplatsen, samtidigt som närheten till de större lederna ger god framkomlighet även för den som reser med bil.

Gamlestadsvägen 3