Sten Sturegatan 12

Heden, Göteborg

Yta

940 - 2 120 m²

Hyra

Tillträde

Enligt överenskommelse

Beskrivning

  • Kontor

Generösa kontorsytor upp till 2100 kvm i centrala Göteborg!

Här erbjuder vi kontor på upp till 2120 kvm med öppen och ljus planlösning med flertalet mötes- och konferensrum. De stora fönsterpartierna bidrar till ett generöst ljusinsläpp och skapar en inspirerande arbetsplats med härlig rymd. Lokalerna kan anpassas helt efter ert företags specifika förutsättningar och behov. Vid en önskad yta om mer än 1180kvm så kan plan 3 och 4 kopplas samman med en interntrappa i lokalen. I fastigheten finns även cykelförråd och garage!

Övrig information

Övrigt:

Denna fastighet erbjuder en unik kombination av centralt läge, starka kommunikationer och ett rikt serviceutbud. Ett idealiskt val för företag som värdesätter tillgänglighet, synlighet och närhet till Göteborgs pulserande stadsliv.

Ytor

Typ av yta Minsta yta Maximal yta Kr/m2/år
Kontor 940 2 120

Bekvämligheter

Cykelrum
Elbilsplatser
Fiberanslutning
Garage (kall)
Konferens
Mötesrum
Omklädningsrum
Parkering
RWC

Ekonomi

Tillträde:

Enligt överenskommelse.

Utförande

Byggår:

1960

Våningsplan:

3

Omgivning

Omgivning/natur:

Området kring Heden kännetecknas av ett rikt utbud av service, nöjen och aktiviteter. Här finns caféer, restauranger, hotell och butiker inom gångavstånd. - Exercisparken, belägen intill Heden, erbjuder en grön oas mitt i staden – perfekt för kortare pauser, utevistelse och motion. Parken är utrustad med både aktivitetsytor och sittplatser. Kanske en kort löptur under lunchen, här eller i närliggande Trädgårdsföreningen?

Parkeringsmöjligheter/garage:

Parkeringsmöjligheter för våra hyresgäster erbjuds i fastighetens garage. Besökare hänvisas till P-Hus Heden, granne med fastigheten.

Närservice:

Nära Avenyn med stort utbud av service, butiker, restauranger och caféer. Promenadavstånd till Kungsportsplatsen, Centralstation och Nordstan.

Kommunikationer

De allmänna kommunikationerna utgörs av busshållplats vid Heden och spårvagn på Skånegatan som nås med några minuters promenad. Även Kungsportsplatsen och Valand, som är anslutningshållplats för de flesta spårvagns- och busslinjer ligger inom promenadavstånd. Tillgängligheten med bil är mycket god via närbelägna trafikleder. Närhet till E6 och E20 som leder till RV40 och Landvetter Flygplats.

Sten Sturegatan 12

Om Skandia Fastigheter

”Rum för fler” säger en del om vårt erbjudande. Vi skapar rum där ni kan skapa tillsammans, och där samarbetet kan nå nya höjder. Men kanske hade det lika gärna kunnat vara ”rum för er”, eftersom vi formar dem tillsammans, så att de blir rätt för just er. Oavsett vilket, så är det viktigaste att er arbetsplats ger er de bästa förutsättningarna för att växa. Och när ni gör det, har vi rum för fler. Våra kontor, köpcentrum, bostäder och samhällsfastigheter är samlade i 134 fastigheter – eller 1,2 miljoner kvadratmeter – huvudsakligen i de tre storstadsregionerna och med ett sammanlagt värde av cirka 67 miljarder kronor. Med 180 medarbetare skapar och förvaltar vi rum för fler, och i slutändan ska det ge en långsiktigt god avkastning till Skandias 1,5 miljoner ägare.

Skandia Fastigheter

Box 7063 Jakobsbergsgatan 22

103 86 STOCKHOLM

www.skandiafastigheter.se

Fler annonser från Skandia Fastigheter