Hallvägen 21

Söderort, Johanneshov
Planskiss

Yta

186 m²

Hyra

Tillträde

Beskrivning

  • Kontor

Fantastisk renoverad kontorslokal i kulturhistorisk 50-talsfastighet!

Välkommen till en unik kontorslokal i hjärtat av Slakthusområdet! Här sitter ni i en välbevarad kulturhistorisk 50-talsfastighet med tidstypisk charm, ritad av den välrenommerade arkitekten Ralph Erskine.
Lokalen är ljus, yteffektiv och smakfullt renoverad med stora fönsterpartier i flera väderstreck. Ett kontor med karaktär som kombinerar historia med moderna behov.

Här får ni ett attraktivt läge i ett av Stockholms mest spännande utvecklingsområden – med direkt närhet till Globen Shopping, Avicii Arena och 3Arena samt ett brett utbud av service, restauranger och nöjen.

Lokalen kan tillträdas per omgående!

Planlösning

Öppen planlösning med två mötesrum samt ett telefonrum. I lokalen finns även ett trevligt pentry med plats för sittplatser samt städförråd och två st WC varav en med dusch. 

Omgivning/natur

I Slakthusområdet finns närhet till allt; restauranger, galleria, hotell och grönområden. Området är i en expansiv fas och genomgår idag en stor omvandling från ett industriområde till en urban stadsdel. Här kommer bostäder, kontor, service, mat och kultur förenas i en trivsam New York-inspirerad miljö.

Service

All tänkbar service finns i Globen Shopping som ligger runt hörnet. I området finns många trevliga restauranger och fler öppnar kontinuerligt. En av de nyaste restaurangerna är stjärnkockarna Adam & Albins populära restaurang Solen som är belägen i Hus 26, en storsatsning med flera restaurang- och barkoncept i en unik industribyggnad från år 1912. Här finns även kafferosteriet Stockholm Roast och gymmet SATS flaggskepp. Allt nås inom kort gångavstånd.

Kommunikationer

Goda kommunikationer i området med både tvärbana och tunnelbana som stannar vid Globens tunnelbanestation ca 7 minuters promenad från fastigheten. Med tunnelbanans gröna linje från Globen når man Stockholms central inom 10 minuter. Dessutom pågår arbetet med att dra om tunnelbanans blåa linje som får en ny station i området. Till knutpunkten Gullmarsplan med tvär- och tunnelbana och stor busscentral är det ca 10 minuters promenad. För den bilburna tar intilliggande Nynäsvägen och Södra länken dig enkelt vidare till de stora vägarna.

Ytor

  • Total yta:

    186 m2

Hallvägen 21