Pirgatan 2

Östra Piren, Karlshamn

Yta

14 m²

Hyra

4000 kr/månaden ex moms. El, värme och städ ingår

Tillträde

2026-04-01

Beskrivning

  • Kontor

Ett fint och ljust kontorsrum med plats för upp till 2 st arbetsplatser. Havsutsikt! Lugnt läge på plan 2 i den norra byggnaden på Östra Piren.

Ett fint och ljust kontorsrum med plats för upp till 2 st arbetsplatser. Havsutsikt! Lugnt läge på plan 2 i den norra byggnaden på Östra Piren. Nära till utgång till stor balkong i västerläge. Tillgång till gemensamt pentry och konferensrum strax utanför lokalen.

Ytor

  • Total yta:

    14 m2

Ytbeskrivning

Stort fönster med utsikt över inloppet.

Bekvämligheter

Balkong
Besöksparkering
Elbilsplatser
Fiberanslutning
Gym
Kök/pentry
Konferens
Kundparkering
Mötesrum
Parkering
Restaurang
WC
RWC

Ekonomi

Kontraktlängd:

Förhandlingsbart

Kontrakttyp:

Förstahandskontrakt

Tillträde:

2026-04-01. Tillträde omgående

I hyran ingår:

Värme, el

Hyresinformation:

4000 kr/månaden ex moms. El, värme och städ ingår

Utförande

Fastighetsbeteckning:

Söderport 1

Våningsplan:

2 av 3

Planlösning:

Stort och luftigt kontorsrum.

Teknisk information

Hiss:

Ja

Omgivning

Omgivning/natur:

Östra Piren har utvecklats till en nytänkande arbetsplats på centralt läge i staden med strandpromenad och badbrygga direkt utanför dörren. Här finns småbåtshamn i en pittoresk skärgård, grönområden och runt hörnet har du det prisbelönta Kallbadhuset. Centrum, torget och shoppingstråk når du på 5 minuters promenad.

Företag i närheten:

På Östra Piren befinner du dig "mitt i smeten". På området huserar redan idag ett 40-tal företag. Hyresgästerna är allt från internationella koncerner till startups, egenföretagare och distansarbetare. Hyresgäster i området idag är bl a banker, kapitalförvaltare, reklambyrå, konsultbolag m fl. Vill du bygga nätverk och vara med där det händer, är detta rätt plats. Du kan få inspiration i nytänkande mötesrum, ta del av gemensam service och har närhet till hav och fantastisk restaurangmat.

Parkeringsmöjligheter/garage:

Inom 500 meter finns över 400 st parkeringsplatser tillgängliga

Närservice:

Östra Piren är en helt ny vital stadsdel. Ta kajaken till jobbet på morgonen, gå på bio efter jobbet, klippa dig på lunchen, ät god mat i den nya restaurangen Italii eller boka ditt tandläkarbesök. Vill du hellre ta ett dopp i det blå på lunchen? Eller njuta av havsutsikten från takterassen? Träffa affärsbekanta eller polarna i Skybaren eller boka upp ett av de toppmoderna konferensrummen? Hyra någon av eventvåningarna för festligheter eller styrelsemöte? Östra Piren - Karlshamns bästa läge!

Skyltläge:

Finns möjlighet att synas på digital skärm ut mot parkeringen utan extra kostnad.

Kommunikationer

15 minuters promenad eller 5 minuter med buss från Karlshamns tågstation. 1 timmes flyg till Stockholm och 2 timmar direkttåg till Köpenhamn. 5 flyplatser inom 2 timmar (Ronneby flygplats 25 minuter)

Pirgatan 2