Scheelevägen 17

Ideon, Lund
Planskiss

Yta

457 m²

Hyra

Tillträde

Enligt överenskommelse

Beskrivning

  • Kontor

Upptäck denna fina lokal med fantastiskt ljusflöde

På utmärkt läge i Beta 4 har vi nu nöjet att presentera denna öppna och rymliga lokal. Kontoret passar utmärkt för företag som vill kombinera arbetsplatser i öppet landskap med enskilda kontorsrum. Här erbjuds ett stort pentry för trevliga luncher, avkoppling och gemenskap. Här finns även samtalsrum, större konferensrum och mysig loungeyta eller väntrum. En mycket trivsam lokal med fint ljusinsläpp i Ideons utvecklande och innovativa miljö. Kontakta oss redan idag för mer information och visning!

Övrig information

Övrigt:

Miljöcertifiering Certifierad enligt Miljöbyggnad iDrift med betyget Silver. * Arbetsplatser: 24-28 * Laddplatser: Ja.

Ytor

  • Total yta:

    457 m2

Bekvämligheter

Elbilsplatser
Fiberanslutning
Garage (varm)
Mötesrum
Omklädningsrum
Parkering
Reception
Restaurang
Närhet till motorväg

Ekonomi

Tillträde:

Enligt överenskommelse

Utförande

Fastighetsbeteckning:

Vätet 1 - Beta 1-6

Byggår:

1999

Våningsplan:

4 av 5

Dokument

Teknisk information

Hiss:

Ja

Omgivning

Omgivning/natur:

På Ideon i Lund, en av Sveriges ledande science park, samlas regionens skarpaste hjärnor för att tillsammans utveckla framtiden. Här finns ett unikt kluster med djup kunskap inom bland annat connectivity, ICT och life science.

Närservice:

Lunchrestaurang, salladsbar, frisör och möjlighet till konferens finns i huset. Inom gångavstånd ligger hotell och livsmedelsbutik. Stor parkeringsplats precis intill byggnaden samt garageplatser i källarplan. Här finns även cykelparkering och laddningsstationer för elbilar.

Kommunikationer

Nära anslutning till E22 för biltrafik. Flera stadsbussar och regionbussar förbinder Ideonområdet med Lund C. Avgångarnas täthet varierar, vid rusningstid så tätt som var 4:e minut, här avgår även regionbussar till Malmö och Höllviken. På Lunds utvecklade cykelnät tar du dig enkelt mellan Ideon och Lunds centrum. Du kan även åka Lunds nya spårvagn som går mellan ESS på Brunnshög och Lund C via bland annat MAX IV, Ideontorget, LTH och Universitetssjukhuset. Hållplats Ideontorget ligger precis utanför Betahuset.

Scheelevägen 17

Om Wihlborgs Fastigheter AB

Wihlborgs är det ledande fastighetsbolaget i Öresundsregionen, med anor från 1924. Över 50 000 människor har sin arbetsplats i våra lokaler. I Malmö, Lund, Helsingborg och Köpenhamn möts människor i stadsrum skapade av oss. Vårt fastighetsbestånd består av ungefär 300 fastigheter. Denna storlek ger oss möjligheter att erbjuda dig som kund valfrihet och flexibilitet när det gäller storlek, läge och utformning. Vi utvecklar nya fastigheter i egen regi, med utgångspunkten att vi ska fortsätta äga och förvalta under lång tid. Dessutom sköts all förvaltning av vår egen personal som har fokus på nöjda kunder. Våra kunder är såväl offentliga verksamheter som privata företag. Fastighetsbeståndet består av kontors- och butikslokaler, logistik- och produktionslokaler samt mark för framtida projekt.

Wihlborgs Fastigheter AB

Box 97, Dockplatsen 16

201 20 MALMÖ

www.wihlborgs.se

Fler annonser från Wihlborgs Fastigheter AB