Hesselmans Torg 5

Sickla, Nacka
Planskiss

Yta

291 m²

Hyra

Tillträde

Enligt överenskommelse

Beskrivning

  • Kontor

Rymlig kontorslokal med utsikt över Hammarbybacken

Lokalen erbjuder flexibla arbetsytor med en kombination av rum i varierande storlekar och öppna ytor, allt med en härlig utsikt över Sickla och Hammarbybacken. Här finns goda möjligheter att skapa en arbetsmiljö som passar just er verksamhet, med möjlighet till egen anpassning. Kommunikationerna är mycket smidiga med endast en minuts promenad till bussar, Tvärbanan och den kommande Stockholms tunnelbana till Nacka. Som hyresgäst i fastigheten har ni även tillgång till gemensamt omklädningsrum med duschar i källarplan. Här sitter ni mitt i hjärtat av Sickla med ett brett utbud av service, kultur, träning och natur precis runt hörnet.

Ytor

  • Total yta:

    291 m2

Ekonomi

Tillträde:

Enligt överenskommelse

Utförande

Fastighetsbeteckning:

Sicklaön 83:22, HK 60 (Hus 502)

Våningsplan:

6 av 10

Teknisk information

Hiss:

Ja

Omgivning

Omgivning/natur:

Sickla är en snabbt växande stadsdel och en av södra Stockholms största arbetsplatser. Här finns idag ca 400 företag inom allt från gameing och design till stora industrijättar och innovativa bolag för en hållbar omställning. Här finns också en av Sveriges största handelsplatser, livfulla gatustråk och en attraktiv mix av restauranger, butiker, träning, service och kultur. I de centrala delarna av Sickla utvecklas nu Wood City, världens största urbana stadsbyggnadsprojekt i trä. Projektet i Sickla omfattar 25 urbana stadskvarter med en blandning av 7000 nya arbetsplatser och 2000 nya bostäder, där restauranger och butiker ska ge liv åt gatustråken. Wood City markerar en ny era för hållbar arkitektur och stadsutveckling och blir ett internationellt skyltfönster för hållbart byggande.

Parkeringsmöjligheter/garage:

I Sickla finns det 3000 parkeringsplatser varav 480 st laddplatser i varm- och kallgarage samt markparkering.

Närservice:

Stort utbud av restauranger och caféer, bland annat Niklas & Friends, Brisket & friends, Chef Ljungstedt, Erssons Sickla Saluhall, Bastard Burgers, Friends Corner, Robin Delselius Bageri, Holy Kebab, Kennys Gelato och många fler. I köpkvarteret finns ett av Stockholmsområdets största butiks- och serviceutbud. Flera gym, Klätterverket, padelbanor, fotbollscenter och direkt närhet till Nackareservatet, Sickla sjö och Hammarbybacken. Clarion Collection Hotel Tapetfabriken med 240 rum, restaurang, bar och konferens. Curanten, ett helt hus dedikerat åt hälsa och välmående med läkare, tandläkare, naprapater, sjukgymnaster, MVC och BVC. I Dieselverkstaden finns ett stort kulturutbud med bland annat biograf, bibliotek, konsthall, kulturverkstäder och teaterscener. Atrium Ljungberg har både lokal förvaltning och sitt huvudkontor i Sickla.

Kommunikationer

Tvärbanan: 10 min till Gullmarsplan Buss 6 min till Slussen Cykel: 10 min till Slussen Bil: Direktaccess till Södra länken och Värmdöleden Saltsjöbanan: 5 min till Slussens nya terminal (trafikstart 2027) Nya tunnelbanan: 7 min till T-Centralen (trafikstart 2030).

Hesselmans Torg 5