Skomakargatan 20

Kupolen/Dalarna Science Park, Borlänge
Skomakargatan 20, Borlänge

Yta

5 000 m²

Hyra

Tillträde

Beskrivning

  • Butik
  • Industri & verkstad
  • Lager & logistik
  • Kontor
  • Övrigt

Utvecklingsfastighet

Unik möjlighet intill Kupolen och Dalarna Science Park

Här finns chansen att utveckla er verksamhet – mitt i ett av Borlänges mest attraktiva handelsområden.

Den gällande detaljplanen tillåter en bred mix av verksamheter, såsom forskning, utbildning, handel, kontor och småskalig, icke-störande industri. Angiven yta om 5000 kvm avser yta i markplan.

Fastighets AB Hushagen kan ta hand om hela byggprocessen och hyra ut lokaler som anpassas efter era behov. Vi är även öppna för dialog kring ett eventuellt förvärv.

Kontakta oss – vi berättar gärna mer om möjligheterna!

Övrig information

Övrigt:

Delar av befintlig byggnad på fastigheten är uthyrd till Region Dalarna/Hjälpmedelscentral. Den del av fastigheten som kan utvecklas är markerat med rött på bild.

Ytor

  • Total yta:

    5000 m2

Utförande

Fastighetsbeteckning:

Målaren 1

Omgivning

Omgivning/natur:

Här befinner du dig mitt i handelsområdet – granne med Dalarna Science Park och hela Kupolenområdet, samtidigt som Vattenparkens natursköna promenadstråk ligger bara ett stenkast bort.

Företag i närheten:

I Dalarna Science Park hyr många företag kontorslokaler, stora som små. Fastigheten ligger i anslutning till Kupolenområdet där olika företag och butiker huserar. Friskis & Svettis ligger som närmaste granne rakt över gatan.

Parkeringsmöjligheter/garage:

Flexibla parkeringsmöjligheter i området. Både parkeringar och laddplatser finns.

Kommunikationer

Mycket goda kommunikationsmöjligheter med både bil, buss och lastbil. Busshållplats finns i närheten, samt ca 800 meter till tågstation.

Skomakargatan 20