Yta
62 m²
Hyra
Kontakta annonsören
Tillträde
Efter överenskommelse
Beskrivning
- Butik
- Kontor
- Övrigt
Unik sekelskifteslokal med stora fönster mot gata och park – perfekt för butik, kontor eller galleri.
Välkommen till en unik lokal i en vacker sekelskiftesbyggnad från 1907 – belägen i ett attraktivt och levande område i centrala Malmö. Denna representativa lokal om 62 kvm erbjuder en perfekt kombination av historisk charm och funktionell planlösning, vilket gör den idealisk för kontor, butik, galleri eller annan lugn dagverksamhet.
Lokalen nås via en karaktärsfull entré från gatan, genom en välvd dörr i originalstil som leder direkt in i en generös och öppen yta med vackert trägolv och stora välvda fönster mot både gata och park. Fönstren skapar inte bara ett fantastiskt ljusflöde utan ger även utmärkta exponeringsmöjligheter för verksamheter med behov av synlighet.
Planlösningen är flexibel och möjliggör olika typer av användning. Ytan är i huvudsak öppen, vilket skapar goda förutsättningar för att anpassa inredning och layout efter verksamhetens behov. Lokalen är utrustad med ett litet pentry samt ett badrum med wc, vilket gör den helt självständig och funktionell för daglig användning.
Fastigheten, BRF Kastanjen 7, är en välskött bostadsrättsförening med stabil ekonomi. Området kännetecknas av klassisk Malmö-arkitektur, grönska och närhet till service, caféer och kommunikationer. Det centrala läget gör det enkelt för både kunder och medarbetare att ta sig hit – oavsett om det sker till fots, med cykel, bil eller kollektivtrafik.
Övrig information
Croisette Real Estate Partner har erhållit förmedlingsuppdrag avseende lokalen som beskrivs i detta informationshäfte. Informationen är till största del inhämtad från Fastighetsägaren och eller Hyresgästen. Croisette AB och dess dotterbolag (”Croisette”) ansvarar inte för riktigheten i informationen. All information som är av relevans skall kontrolleras av en eventuell hyresgäst och varken Fastighetsägaren, Hyresgästen eller Croisette kan hållas ansvarig vid felaktigheter i detta informationshäfte.
Ytor
-
Total yta:
62 m2
Ytbeskrivning
Du välkomnas genom en dörr i huvudentrén – en vacker sekelskiftesentré från 1907, i en av Malmös anrika byggnader. Entrén leder direkt in i den generösa lokalen med vackert trägolv. Stora välvda fönster mot både gata och park ger rikligt med naturligt ljus och skapar en ljus, luftig atmosfär. I lokalen finns ett litet pentry samt ett badrum med wc. Den öppna planlösningen gör det enkelt att anpassa ytan efter både behov och verksamhet.
Bekvämligheter
Ekonomi
Långtidskontrakt
Efter överenskommelse
46500
Utförande
Lokalen erbjuder en flexibel planlösning med ett stort, vackert rum – en öppen yta i anslutning till stora fönster mot både gata och park. Perfekt för kontor, butik eller galleri. Det vackra trägolvet, tillsammans med ljusinsläppet från de stora, välvda fönstren, skapar en ljus och luftig atmosfär genom hela lokalen.
Omgivning
Grönområde utanför fönstret med stora vackra träd, en liten stadspark ligger precis framför lokalen.
Bröllopsbutik, Frisörsalong, Restauranger, Pantbanker, Musikaffär, Antikvariat, Kommunhuset osv.
Gatuparkering Malmö Stad precis utanför lokalen, taxa B.
Många restauranger då lokalen ligger nära till både Bergsgatan och Amiralsgatan, Mataffärer och Service butiker ligger också nära.
Bra skyltläge på markplan ut mot gata och park.
Kommunikationer
Busslinjer samt körfält för stadstrafik.
Om Croisette Real Estate Partner
Fler annonser från Croisette Real Estate Partner
Tipsa en vän