Hagaesplanaden 82

Hagastaden, Stockholm

Yta

107 m²

Hyra

Tillträde

Enligt ök.

Beskrivning

  • Butik

Publik lokal med bästa skyltläge mot Norra Stationsparken – Hagastaden

Välkommen till en ljus, trevlig och yteffektiv lokal med egen entré, belägen på Hagaesplanaden med direkt exponering mot den nyanlagda Norra Stationsparken ett av Hagastadens mest centrala lägen. Lokalen lämpar sig för publika verksamheter såsom showroom, butik eller liknande (ej "renodlad" kontorsverksamhet, men kombinationen Showroom kontor kan fungera).

Lokalen har en fräsch standard med keramiska golvplattor, 2 st uppbygda rum (går att ta ner vid behov för att skapa en stor öppen yta), målade väggar, pentry samt RWC med dusch.
Lokalen har anslutningspunkt till Stadsnät, vilket ger dig frihet att välja bredbandsleverantör.

Observera att lokalen inte kan användas för restaurang- eller caféverksamhet. Verksamheter med hög ljudnivå, som exempelvis gym, är inte heller tillåtna på grund av bostäderna ovanför.

Norra Stationsparken som nu delvis är färdigställd förväntas bli ett naturligt nav i området och knyta samman Stockholms och Solnas delar av Hagastaden. Utvecklingen av Hagastaden fortsätter med full kraft på Solna-sidan, och området har redan lockat flera intressanta aktörer. Slutlig färdigställning av hela stadsdelen planeras till 2030.
Varmt välkomna att kontakta oss för mer information och/eller en personlig visning!

Ytor

  • Total yta:

    107 m2

Bekvämligheter

Dusch
Fiberanslutning
Kök/pentry
Skyltfönster
Skyltläge
WC

Ekonomi

Kontraktlängd:

Långtidskontrakt

Kontrakttyp:

Förstahandskontrakt

Tillträde:

Enligt ök.

Omgivning

Omgivning/natur:

Hagaesplanaden 82 har direkt närhet till vacker natur och grönområden. Endast några minuter bort ligger Hagaparken – en oas med promenadstigar, vattennära vyer och stora gräsytor.

Parkeringsmöjligheter/garage:

Flera närliggande garage i området

Närservice:

Hagaesplanaden 82 ligger mitt i expansiva Hagastaden med ett brett utbud av service runt hörnet. Här finns allt från caféer, restauranger och gym till apotek, mataffärer och vårdmottagningar. Torsplan och Vasastan erbjuder ytterligare shopping, systembolag och dagligvaruhandel – allt inom bekvämt gångavstånd.

Skyltläge:

Utmärkt skyltläge i markplan, belägen i hörnet Hagaesplanaden/Lise Meitners gata, med utsikt mot parkområdet på Hagaesplanaden

Kommunikationer

Fastigheten på Hagaesplanaden 82 har ett oslagbart läge med direkt närhet till flera stombusslinjer samt gångavstånd till tunnelbana och pendeltåg vid Odenplan. I området planeras dessutom en ny tunnelbanestation (gul linje) som ytterligare kommer förbättra tillgängligheten, planeras vara klar kring 2028. Perfekt för verksamheter med behov av smidiga kommunikationer för både medarbetare och besökare.

Hagaesplanaden 82