Storgatan 20

Vasa, GÖTEBORG

Yta

275 m²

Hyra

Tillträde

Lokalen tillträdes efter överenskommelse

Beskrivning

  • Restaurang & café

Bra central lokal för tex. vinbar eller nischad restaurang i hörnet av Vasaplatsen - Storgatan

Här går man en halvtrappa ner och kommer in i en mysig lokal som tidigare varit en blandning mellan bar och restaurang. Mycket cetralt läge och många människor som passerar.

För den drivne och kreativa personen med bra idéer och som prioriterar god kvalité på råvaror finns det utrymme att göra något riktigt bra av denna lokal.

Restaurangen inrymmer ett större rum med plats för sittande gäster, men även barplatser. Vill man sitta lite avskilt i sitt sällskap finns även ett chambre séparée. 

I anslutning till lokalen finns ett förråd. Här finns även anläggningen för öl-leveranser.

I intill-liggande entré finns personalutrymme med omklädningsrum, dusch och toalett samt en liten trinett och kontorsplats.

Övrig information

Övrigt:

Snett emot entrén på andra sidan Storgatan ligger Hotel Poseidon. Här kanske man kan ordna ett bra samarbete med lite erbjudande till hotellets gäster.

Ytor

Typ av yta Minsta yta Maximal yta Kr/m2/år
Restaurang & café 205
Övrigt 70

Ytbeskrivning

Restauranglokal med kök och toaletter 205 kvm Förråd 35 kvm Omklädningsrum - pentry - kontor ca 35 kvm

Bekvämligheter

Kök/pentry
Omklädningsrum
Restaurang
Skyltläge
WC

Ekonomi

Kontraktlängd:

Långtidskontrakt

Kontrakttyp:

Förstahandskontrakt

Tillträde:

Lokalen tillträdes efter överenskommelse

Utförande

Fastighetsbeteckning:

Lorensberg 40:1

Byggår:

1897

Antal rum:

4

Planlösning:

Lokal i ett plan en halvtrappa ner från gatuplan 205 kvm. Till lokalen hör ett förråd på 35 kvm och ett omklädningsrum med kontor i intill-liggande entré om 35 kvm.

Teknisk information

Uppvärmning:

Fjärrvärme

Lokalen kan nås via:

Går även att ta emot varor via innergården

Ventilation:

FTX

Omgivning

Omgivning/natur:

Lika nära till grönområden i Kungsparken som till Avenyn. Här är det nära till det mesta i centrala Göteborg.

Företag i närheten:

Vasaplatsens Brygghus, Vasatandläkarna, Hotel Poseidon mfl

Närservice:

Hemköp, Systembolaget, Seven Eleven mfl.

Skyltläge:

Stor ström av promenerande från Vasaplatsen även många bilar som passerar - bra skyltläge!

Kommunikationer

Ett flertal buss- och spårvagnslinjer har hållplats vid Vasaplatsen. Det är mycket gott om kommunikationer.

Storgatan 20