Norra Kungsgatan 1

Centrum, Gävle
Planskiss

Yta

264 - 464 m²

Hyra

Tillträde

Beskrivning

  • Restaurang & café

Perfekt restaurang- eller cafélokal med toppläge i city

Charmig lokal på markplan, mitt i hjärtat av city – omgiven av restauranger, caféer och med ett ständigt flöde av människor precis utanför dörren. Ett riktigt guldläge för dig som vill starta eller flytta din verksamhet till en plats där det händer. Lokalen totalrenoverades för cirka fyra år sedan och är i mycket gott skick. Det är bara att flytta in och sätta i gång. Den passar perfekt för café eller restaurangverksamhet. Ett extra plus är de många kontoren i fastigheten, med hundratals potentiella lunchgäster bara några steg bort. • Toppläge i city med hög genomströmning av människor • Totalrenoverad för ca 4 år sedan – inflyttningsklar • Markplansläge med stor synlighet • I fastigheten finns flera större kontor – perfekt för lunchservering En lokal som måste upplevas på plats – välkommen att boka en visning!

Övrig information

Övrigt:

Byggår 1971. Fastigheten består av byggnad och inrymmer butik, kontor, restauranger. Byggnaden har certifierats enligt miljöcertifieringssystemet BREEAM In-Use. Det betyder att vi sett över, och upprättat rutiner för, områden som energianvändning, inomhusklimat, vattenhushållning och avfallshantering. Systemet är oberoende och pålitlig bedömning av byggnaden, denna fastighet har uppnått nivån Good.

Ytor

Typ av yta Minsta yta Maximal yta Kr/m2/år
Övrigt 264 464

Omgivning

Omgivning/natur:

Gävles centrum är en levande mötesplats med shoppinggator, ett rikt kulturliv och gott om mysiga kaféer, barer och välrenommerade restauranger. Här finns mycket stadskänsla och mångfald från flera olika kulturer på liten yta. Här har du bekvämt gångavstånd till all tänkbar service såsom bank, post, apotek och shoppingstråk.

Närservice:

I Gävle finns ett brett serviceutbud och du har nära till allt. Här finns allt från kultur, restauranger, caféer, butiker samt livsmedelsbutiker till sjukhus och vårdinrättningar. Det finns också universitet, gymnasium och grund- och förskola samt anläggningar för sport och aktiviteter.

Kommunikationer

Staden har ett attraktivt, geografiskt läge med närhet till Arlanda flygplats och Stockholm. Här möts också två Europavägar (E4 och E16), tre järnvägar och sjöfarten med Gävle Hamn - hjärtat för import och export på ostkusten. Från torget är det cirka 400 meter till tågstation och busstation. Avstånd till Arlanda flygplats är cirka 13 mil. Gävle - Arlanda tar 60 min med snabbtåg. Navet för stadsbussarnas trafik ligger i omedelbar närhet. Det finns även många lättillgängliga gång- och cykelvägar.

Norra Kungsgatan 1

Om Diös Fastigheter AB

Diös är fastighetsbolaget som satsar fullt ut på norra Sverige. Med en unik position i 10 tillväxtstäder skapar bolaget hållbar tillväxt genom kommersiell fastighetsutveckling. Erbjudandet handlar om kommersiella lokaler, i första hand kontor, i rätt läge för rätt hyresgäst, i rätt fastighet, kvarter och stadsdel. Med stadsutveckling som strategi strävar Diös efter att skapa Sveriges mest inspirerande städer.

Diös Fastigheter AB

Norra Kungsgatan 1

803 20 GÄVLE

www.dios.se

Fler annonser från Diös Fastigheter AB