Granitgatan 8

Väla Södra, HELSINGBORG
Planskiss

Yta

510 - 1 840 m²

Hyra

Tillträde

Beskrivning

  • Butik
  • Industri & verkstad
  • Lager & logistik
  • Kontor

På inhägnat område finns lokal på ca 1840 kvm för lager, produktion eller proffsbutik på Väla Södra.

Välkommen till Granitgatan 8 – Er nya företagsadress i Helsingborg På inhägnat område finns nu en lokal på attraktiva Väla Södra för lager, produktion eller proffsbutik som förenar funktion, flexibilitet och komfort? På Granitgatan 8 erbjuds en modern och välutrustad lokal som passar perfekt för företag med behov av både lager, produktion eller proffsbutik. Lokalen erbjuder: Moderna kontorsytor – Ljusa och välplanerade ytor anpassade för både öppna arbetsmiljöer och enskilda kontor. Kan anpassas till butik. Rymligt lagerutrymme – Flexibel planlösning med god takhöjd. Fräscha omklädningsrum – Moderna faciliteter för personalens bekvämlighet. Stora markportar (4,5 x 4,5 m) – Smidig in- och utleverans, även för större transporter. Fri takhöjd på ca 5 meter – Optimerad för t.ex. lager. Parkering - Bra med parkering för anställda eller kunder. Här finns laddplatser. Läget: Fastigheten är belägen i ett attraktivt och lättillgängligt område i Helsingborg, med närhet till viktiga transportleder. Denna lokal är ett utmärkt val för verksamheter som söker en smidig helhetslösning för lager, produktion eller butiks verksamhet – i en modern och strategiskt placerad fastighet.

Ytor

Typ av yta Minsta yta Maximal yta Kr/m2/år
Kontor 510 510
Lager & logistik 1 330 1 330

Utförande

Fastighetsbeteckning:

Opalen 4

Omgivning

Omgivning/natur:

Norr om Helsingborg, där de stora vägarna E4, E6 och E20 möts, ligger Väla södra och norra. I området finns stora och små företag från en mängd olika branscher. Det är smidigt att ta sig hit med bil eller buss. Från city går stadsbussarna flertalet gånger och resan tar 15-20 minuter. Tack vare närheten till Väla köpcentrum finns alla bekvämligheter här, som exempelvis butiker, restauranger, återvinning, bensinstationer och goda parkeringsmöjligheter.

Närservice:

Närmaste utbud av service är Väla centrum där det finns över 100 butiker och restauranger. Till Väla är det cirka 2,5 kilometer och det tar 4 minuter att åka med bil. Ett större serviceutbud finns även på Berga som ligger 3 kilometer norr om fastigheten, här hittar du bl.a. ett tiotal lunchrestauranger.

Kommunikationer

Från området är det endast några hundra meter tills du når väg 111 (österleden) mot Höganäs eller Råå. Vill du istället åka på motorvägen kan du använda E4/E6 både norrut och söderut som går två kilometer bort. Närmaste busshållplats är Basaltgatan som trafikeras av stadsbusslinje nr 27 två gånger varje timme.

Granitgatan 8

Om Relier Syd AB

Vi erbjuder tjänster inom lokal- och fastighetsförmedling av kommersiella lokaler och fastigheter. Vi har verksamhet i Stockholm, Göteborg, Malmö samt Helsingborg och är en av Sveriges största lokalförmedlare. Med lokalkännedom om olika marknader har vi en unik kunskap om regionala marknaden och kan hyra ut lokaler och sälja kommersiella fastigheter. Vi kan också kostnadsfritt söka lokaler åt lokalsökande företag eller göra marknadsbedömning inför försäljning. Kontakta oss så kan vi presentera våra tjänster och vad vi kan göra för er!

Relier Syd AB

Gråbrödersgatan 2

211 21 MALMÖ

www.relier.se

Fler annonser från Relier Syd AB