Ekelundsgatan 4

Centrum, GÖTEBORG

Yta

140 - 614 m²

Hyra

Tillträde

Beskrivning

  • Butik
På Ekelundsgatan 4 finns nu en unik möjlighet att hyra en industriell och modern lokal på 474 kvm, med en tillhörande terrass på 140 kvm. Lokalen genomgick en omfattande renovering för fyra år sedan och kombinerar industriell karaktär med moderna inslag – högt i tak, stora fönster och råa materialval. Detta skapar en inspirerande miljö för kontor, showroom eller kreativ verksamhet. Här får du en ljus och rymlig lokal med en fantastisk terrass som erbjuder både avkoppling och en social yta. Läget är optimalt med närhet till kommunikationer, restauranger och stadens puls. Välkommen att kontakta oss på Relier för mer information samt visning!

Ytor

Typ av yta Minsta yta Maximal yta Kr/m2/år
Kontor 474 474
Övrigt 140 140

Omgivning

Omgivning/natur:

Området centrala Göteborg har en spännande variation mellan gammalt och nytt, med fastigheter från sekelskiftet till moderna nybyggda fastigheter. Göteborgs centrum sträcker sig från Göta Älv i norr till Liseberg i söder, från Järntorget/Linnéstaden i väst till Gårda/Gullbergsvass i öster. Området centrum innehåller delar som Vasastaden, Inom Vallgraven och Stampen. Inom Vallgraven är det mest centrala området i Göteborg med ett stort utbud av restauranger och caféer. Området är mycket välbesökt och fullproppat med allt från små boutiquer till stora varuhus. I centrum har man även Göteborgs evenemangsstråk med nöjen som Liseberg, Scandinavium, Ullevi och Svenska Mässan.

Parkeringsmöjligheter/garage:

Det finns gott om parkeringsmöjligheter i centrala Göteborg. Parkeringsmöjligheter erbjudes bl.a. i P-hus som Perukmakaren vid NK, P-Hus Avenyn och Östra Nordstan.

Närservice:

Finns all tänkbar närservice runtomkring dig!

Kommunikationer

Centrala Göteborg har mycket goda kommunikationer med buss och spårvagn, som transporterar er över hela staden via knutpunkter som Brunnsparken och Drottningtorget. I Centrala Göteborg finner man även Göteborg Centralstation med tåg för den som pendlar eller kommer från övriga delar av landet. Det är även en stad som är lättillgänglig att transportera sig runt med cykel. Hyrcyklar finns exempelvis.

Ekelundsgatan 4

Om Relier - Real Estate Advisor

Vi erbjuder tjänster inom lokal- och fastighetsförmedling av kommersiella lokaler och fastigheter. Vi har verksamhet i Stockholm, Göteborg, Malmö samt Helsingborg och är en av Sveriges största lokalförmedlare. Med lokalkännedom om olika marknader har vi en unik kunskap om regionala marknaden och kan hyra ut lokaler och sälja kommersiella fastigheter. Vi kan också kostnadsfritt söka lokaler åt lokalsökande företag eller göra marknadsbedömning inför försäljning. Kontakta oss så kan vi presentera våra tjänster och vad vi kan göra för er!

Relier - Real Estate Advisor

Kungsgatan 41

411 15 Göteborg

www.relier.se

Fler annonser från Relier - Real Estate Advisor