Yta
1 582 m²
Hyra
Kontakta annonsören
Tillträde
enligt ök.
Beskrivning
- Kontor
Toppmodern kontorslokal redo att anpassas efter era behov. Hållbarhet och goda kommunikationer. Bara 6 min från city, med gym och egen ljusgård!
Gamlestads Smedja – Kontorslokal på 1582 kvm i Gamlestaden
Gamlestads Smedja är en kontorsfastighet som kombinerar modern design med historisk charm. Beläget i Gamlestaden, en stadsdel som växer snabbt, erbjuder fastigheten flexibla lokaler mellan 400 kvm och 1700 kvm. Den aktuella lokalen på våning 4 omfattar 1582 kvm och är lämplig för större företag som söker en rymlig arbetsmiljö.
Fastighetens fördelar:
📍 Strategiskt läge:
- 6 minuter till Göteborgs centrum.
- Nära Gamlestaden Resecentrum med god tillgång till kollektivtrafik (spårvagn, buss, tåg).
- Gång- och cykelvägar för smidig transport i området.
🏢 Lokalen på våning 4 (1582 kvm):
- Passar för 100+ personer, med möjlighet till anpassning av planlösning.
- Flexibel layout för att skapa både öppna arbetsytor eller cellkontor beroende på behov.
🌱 Hållbarhet:
- BREEAM-certifierad – Excellent.
- Solceller och biotoptak som stödjer hållbara lösningar.
🍽️ Restaurang och posthantering:
- Restaurang i bottenvåningen för luncher och kundbesök.
- Posthantering i entrén för smidig logistik.
🚶♂️ Närservice och gym:
- Nordic Wellness gym i byggnaden.
- Närhet till restauranger, caféer och andra servicefaciliteter.
🚗 Parkeringsmöjligheter:
- Garage med parkeringsplatser, inklusive laddstationer för elbilar.
- Cykelparkering och omklädningsrum för anställda som cyklar.
Slakthuset – En växande och kreativ stadsdel
Gamlestaden är ett område under utveckling och en av de största satsningarna är Slakthuset, en historisk byggnad som rustas upp för att bli ett centrum för innovation, hantverk och småskalig produktion. Här kommer företag inom mathantverk, design, konst och odling att verka, vilket gör området till en inspirerande plats för kreativ verksamhet. Området har många populära restauranger inom behagligt gångavstånd, bland annat Rollin Bistro och Wine Mechanics.
Vill ni veta mer? Kontakta Joar för att boka en visning
Ytor
-
Total yta:
1582 m2
Ytbeskrivning
1582 kvadratmeter runtgående planlösning med egen balkong på ljusgården på 117 kvm - Redo för anpassning efter hyresgästs behov
Bekvämligheter
Ekonomi
Långtidskontrakt
Förstahandskontrakt
enligt ök.
Utförande
Runtgående planlösning, med möjlighet till att dela av lokalerna om kvartar.
Teknisk information
BREEAM
Den här certifieringen är världens mest använda. Breeam används för befintliga och nybyggda kommersiella byggnader. 2013 kom en svensk version som utgår från svensk lagstiftning, svenska metoder och arbetssätt. Breeam är en heltäckande certifiering med många indikatorer. Här görs bedömningar inom projektledning, energianvändning, inomhusklimat, vattenhushållning, avfallshantering, markanvändning, påverkan på närmiljön, byggmaterial och föroreningar samt byggnadens läge i förhållande till allmänna kommunikationsmedel.
Omgivning
Rollin Bistro, Swedbank, Wine Mechanics, , Delissimo, Nordic Wellness, Swisslog, Regus och många många
Finns parkeringsgarage med tillgång till platser, både med och utan laddning
Gamlestads torg och Slakthusområdet har allt ifrån restauranger, bryggerier, affärer och mycket mer. Bland annat Rollin Bistro och Wine Mechanics.
En upplyst skylt per hyresgäst går att ordna på fasaden
Gamlestads Torg
Kommunikationer
Gamlestadens Resecentrum. En hållplats ifrån centralstationen med spårvagn 7 och 11. Mycket goda kommunikationer
Tipsa en vän