Gårdsvägen 18

Arenastaden, SOLNA
Planskiss

Yta

287 m²

Hyra

Tillträde

Enligt överenskommelse

Beskrivning

  • Kontor

Representativ lokal högst upp i huset

Underbar lokal med attraktiv läge invid pendeltågstationen mitt i Arenastaden. Miljöcertifierad fastighet. Lokalen är mycket välplanerad med ett flertal kontorsrum i varierande storlek samt öppna sociala ytor som också fungerar bra som kontorslandskap. I fastigheten finns konferens, cykelförvaring, duschar och omklädningsrum. Mittemot fastigheten finns ett parkeringsgarage med möjlighet till laddning av el-bil.

Ytor

  • Total yta:

    287 m2

Ekonomi

Tillträde:

Enligt överenskommelse

Utförande

Byggår:

2002

Våningsplan:

6

Omgivning

Omgivning/natur:

Välkommen till Stockholms modernaste stadsdel! Här möter du lika delar affärsliv som nöjen, och alltid med hög puls. Mall of Scandinavia och Strawberry Arena är två centrala landmärken i stadsdelen som fungerar som nav för all typ av service och nöjen. Blandningen av bostäder, kontor, shopping och hotell gör att stadsdelen är trygg och levande även efter kontorstid. Arkitekturen i stadsdelen skapar en modern city-känsla av internationellt snitt. Och kommunikationerna är i det närmaste obegränsade – oavsett om du pendlar till jobbet, ska ut och flyga eller behöver ta dig snabbt in till innerstaden. Arenastaden är idag hem till flera av Sveriges största företag. Här blir du granne med Telia, SEB, ICA, Siemens, Svea Ekonomi, Adidas och TietoEvry för att bara nämna några.

Närservice:

Arenastaden har du ett stort och varierat utbud av service. Här ska det vara lätt att utföra ärenden, träna, äta gott, ha konferenser och bo på hotell. Och det är det också. Mall of Scandinavia: Större än Mood, NK, Gallerian och Sturegallerian tillsammans. Här återfinns hela 224 butiker och restauranger, fördelade på över 100 000 kvm. The Designer Gallery presenterar exklusiva varumärken, mode- och livsstilsbutiker samt ett urval av pop-ups. Dining Plaza samlar över 20 restauranger i vad som är Stockholm största restaurangområde. I området ligger Quality Hotel Friends med 400 hotellrum och 22 konferensrum samt Comfort Hotel Solna, Sveriges första nollenergihotell med 336 rum. Utöver de som finns i Quality Hotel Friends finns i området ytterligare fler konferensanläggningar. Filmstaden Scandinavia stoltserar med Sveriges första kommersiella IMAX® och här finner du även Nordens största dukar och flera VIP-salonger. Närhet till Råstasjön och Hagaparken, fina löprundor, badhus och gym. Mycket som gör det lättare att rekrytera och behålla medarbetare.

Kommunikationer

4 min till Odenplan 7 min till Centralen VR trafikerar Solna-Göteborg 30 min till Arlanda 10 min till Bromma flygplats 15 min med cykel till Odenplan Utmärkta kommunikationer med tunnelbana, tvärbana, bussar, E4, E20 och E18 samt bra cykelvägar.

Gårdsvägen 18

Om Fabege AB

Vi erbjuder lokaler av hög kvalitet i attraktiva områden med bra lägen och goda kommunikationer. Vårt fastighetsbestånd är koncentrerat till Arenastaden, Haga Norra, Solna Business Park, Stockholms innerstad, Hammarby Sjöstad och Flemingsberg. Vi har lokal- eller servicekontor i alla våra områden för att alltid finnas nära dig som hyresgäst. Alla Fabeges områden har egen personal vilket innebär att det finns ett kompetent fastighetsteam till ditt förfogande. Ett ansvarsfullt miljöarbete genomsyrar all vår verksamhet. Vi arbetar inte enbart för att minimera den egna miljöbelastningen utan hjälper gärna även dig som hyresgäst med smarta lösningar för en bättre miljö. För oss handlar fastighetsförvaltning om så mycket mer än att få en fastighet att fungera. Här är du som hyresgäst det centrala i verksamheten. Vi är nöjda när du är det.

Fabege AB

Gårdsvägen 6

169 70 Solna

www.fabege.se

Fler annonser från Fabege AB