Drottninggatan 32

Centrum, Gävle
Planskiss

Yta

190 m²

Hyra

Tillträde

Enligt överenskommelse

Beskrivning

  • Butik
  • Kontor
  • Övrigt

Lokal i gatuplan på gågatan Drottninggatan

Lokal i markplan på gågata med skyltläge. Möjlighet att anpassa lokalen efter eget behov om önskas. Lokalen har skyltfönster mot Drottninggatan och lämpar sig väl för butik, mäklarbyrå, café, restaurang, frisörsalon etc. Mycket bra läge på gångstråket till och från tågstationen.

Ytor

  • Total yta:

    190 m2

Bekvämligheter

Fiberanslutning
Kök/pentry
Skyltfönster
WC

Ekonomi

Kontraktlängd:

Långtidskontrakt

Kontrakttyp:

Förstahandskontrakt

Tillträde:

Enligt överenskommelse

I hyran ingår:

Värme

Utförande

Fastighetsbeteckning:

Gävle Norr 36:1

Byggår:

1965

Planlösning:

Lokal i markplan på gågata med skyltläge. Möjlighet att anpassa lokalen efter eget behov om önskas. Lokalen har skyltfönster mot Drottninggatan och lämpar sig väl för butik, mäklarbyrå, café, restaurang, frisörsalon etc. Mycket bra läge på gångstråket till och från tågstationen.

Dokument

Teknisk information

Hiss:

Ja

Omgivning

Omgivning/natur:

Gävle har ett mycket stort utbud av kultur, natur, shopping och puls. Den fina stadsparken Boulognersskogen, som är en av landets största stadsparker finns i centrala Gävle, där kan du strosa runt, ha picknick i det gröna, spela bangolf, lyssna på uppträdanden och mycket mera. Många trevliga badställen i både hav och å finns inom cykelavstånd. Friluftsområdet Hemlingby erbjuder skidåkning både utför och på längden samt elljusspår. Furuviksparken är belägen strax utanför Gävle med dess djurpark och nöjesfält.

Parkeringsmöjligheter/garage:

I Gävle Centrum finns goda parkeringsmöjligheter.

Närservice:

I Gävle Centrum finns mer än 200 butiker samt 70 restauranger och caféer. Här finns stora affärsgallerior såsom Flanör och Gallerian Nian vid Stortorget. Dessutom finns flera trevliga småbutiker på Söder och längs Drottninggatan. På Stortorget finns torghandlare som säljer allt från blommor till fisk från de lokala fiskarna från Bönan.

Kommunikationer

Mycket god och organiserad kollektivtrafik som utgår från Rådhuset i centrala Gävle. Det finns ett stort utbud av cykelbanor i hela Gävle. Även centralstation med tät tågtrafik, snabbtåg till Arlanda tar cirka en timme. Access till större leder, både E4an och E16 passerar genom Gävle.

Drottninggatan 32