21056: Bonden & Bönorna

21056: Bonden & Bönorna, Gotland

Omsättning

2 500 000 kr

Begärt pris

800 000 kr

Bransch

Restaurang & café

Beskrivning

  • Restaurang & café

Län: Gotlands län Bransch: Restaurang & Café Omsättning: 2 500 000 SEK Begärt pris: 800 000 SEK Hyra: Sätts i samband med fastighetsägaren

Bonden & Bönorna, Café, Restaurang, Bar och Konferens mitt i Slite endast ca 30 min östnordost om Visby.Bonden & Bönorna lagar mat och skakar drinkar på det som är lokalt, säsongsbetonat & vildvuxet. Hos dem kan ni njuta av härlig a la carte, eller en helkväll med populär avsmakningsmeny.

Med huvudentré mot Centrum och baksida med trädgårdscafé samt havsutsikt ligger Bonden & Bönorna på en perfekt plats i Slite. 

Trädgård och egen parkeringsyta på baksidan, Slite Strandbad och Slite Strand Resort mm inom någon minuts promenad så det finns stora möjligheter att fortsätta utveckla verksamheten.

Slite som har ett starkt företagsklimat är en underbar pärla på Gotlands östra sida. 

Med närhet till fantastiska natur- och turistupplevelser är Slite en bra plats att både bo och verka i.

Möjlighet för en köpare till eget boende i fastigheten som f.ö. även den är till salu. ( kontakta mäklaren för vidare info om detta)

Nuvarande ägare har drivit rörelsen sedan 2022, men väljer nu att sälja verksamheten. 

Bonden & Bönorna är öppet året runt, om än med reducerad kraft vintertid, så är önskemålet om ett snabbt tillträde önskvärt. Det gynnar en köpare, då man har möjlighet att hinna sätta sig in i verksamheten innan vår o sommarsäsongen drar igång med full kraft.

 

För mer information, bokning av visning och vidare handläggning, kontakta ansvarig mäklare. Personal i verksamheten kommer inte att svara på frågor som vidrör verksamheten. Detta sköter enbart mäklaren. Då respekterar ni säljarens önskemål att all kontakt sker via HRF Förmedling och ansvarig mäklare.

Ansvarig mäklare:
Lars Nilsson

Ekonomi

Pris:

800 000 kr

Omsättning:

2 500 000 kr

Utförande

Bransch:

Restaurang & café