Brinkeboda Wärdshus AB, Kyrkvägen 2

Mörsil, Mörsil

Omsättning

Begärt pris

20 000 kr

Bransch

Hotell & turistföretag

Beskrivning

  • Hotell & turistföretag

Drömprojekt i fjällvärlden! Brinkeboda Wärdshus – 15 rum, 135 år av historia och oändlig potential.

Brinkeboda Wärdshus – Mörsil, Jämtland

Ett historiskt värdshus med själ, charm och stora möjligheter

Brinkeboda Wärdshus är en anrik och välrenoverad fastighet med ursprung från 1890, vackert belägen i Mörsil mellan Åre och Östersund. Här möts historia och modern standard i en miljö som andas både lugn och möjligheter.

Anläggningen består av två byggnader med totalt 15 rum och 27 bäddar, restaurangdel, bar och fullt utrustat kök – allt i mycket gott skick efter omfattande renoveringar under perioden 2019–2025. Här finns de perfekta förutsättningarna för att driva hotell, restaurang, konferens, retreat eller eventverksamhet – eller för att kombinera arbete och boende i fjällmiljö.

Brinkeboda drivs idag i liten skala som bed & breakfast, medan restaurangen är stängd. Lokalerna står redo för en ny entreprenör att väcka till liv och utveckla vidare. Möjligheterna är många – helårsverksamhet, aktivitetsturism, bröllop, konferenser eller uthyrning till grupper.

Läget i Jämtlands fjällvärld är oslagbart – nära till skidåkning, fiske, vandring och naturupplevelser, men också till kommunikationer och service. Mörsil har tågstation, livsmedelsbutik, skola och vårdcentral, och ligger endast 35 km från Åre och 65 km från Östersund.

Det här är en plats för den som vill förverkliga en dröm – att leva, arbeta och skapa något eget i en miljö med historia, lugn och framtidspotential.

Övrig information

Övrigt:

Här erbjuds ett unikt tillfälle att arrendera en fastighet som genomgått en total renovering fram till 2025-10-01 och nu har ni möjlighet att ta över driften. vi har under en tid samtidigt som renoveringen pågått bedrivit verksamhet och då omsatte vi som mest nästan 4Msek under det bästa året. Men då detta inte är vår huvudsakliga arbetsuppgift så behöver vi hitta en driftig entreprenör att ta hand om detta fina ställe.

Ekonomi

Bolagsform:

Aktiebolag

Pris:

20 000 kr

Prisinformation:

Arrendatorn betalar en månadshyra och tar över alla driftkostnader. Arrendekostnaden är 20000kr/månad och 8% av omsättningen.

Utförande

Företagsnamn:

Brinkeboda Wärdshus AB

Bransch:

Hotell & turistföretag

Startår:

2025

Utrustning som medföljer:

Hotell med restaurang för 200 personer arrenderas ut med alla inventarier för att enkelt ta över driften. All utrustning som behövs för att starta verksamheten ingår i arrendet.

Verksamhet:

Syftet har hela tiden varit att renovera denna fina byggnad för att sedan hitta lämplig aktör att drifta stället. Nu är vi redo att lämna över till några fina och driftiga personer.

Omgivning

Omgivning/natur:

Indalsälven för fiske och båt/kanot 100m Elljuspår längdskidor 300m Skoterled 100m Badplats 1000m

Företag i närheten:

Närheten till 5 skidorter inom 30 min gör denna fastighet unik. vi är dessutom det enda hotellet mellan Åre och Östersund efter E14

Parkeringsmöjligheter/garage:

Ca 50 fordon ryms på fastigheten

Närservice:

Ica 500m

Skyltläge:

10 meter från E14 gör skyltläget unikt.

Vägbeskrivning:

Intill E14 vid västra infarten till Mörsil

Kommunikationer

Tåg 300m Buss 30m

Kyrkvägen 2