Erikssund 509

Erikssund, Sigtuna

Yta

245 m²

Pris

4 800 000

Tillträde

Beskrivning

  • Butik

Utvecklingsfastighet med ett fint läge vid Erikssundet.

Nu finns möjlighet att förvärva en industrifastighet med egen brygga och strandremsa längs Erikssund. Byggnaden har en stor butiks- eller utställningsdel och det natursköna läget bjuder in till socialt umgänge som utställning, fester eller andra sociala aktiviteter. Butiksdelen har även ett anslutande kök, WC och ytterligare ett rum. Här finns också möjlighet till en fin uteplats mot Erikssund där det också finns en egen brygga och en strandlinje på ca 50 m. Läget är en idyll och bjuder in till en rad olika utvecklingsområden. Fastigheten är en perfekt utvecklingsfastighet inom olika näringsverksamhetsområden med dess närhet till E4:an och Arlanda flygplats, vilket gör det enkelt att nå såväl Stockholm som resten av Sverige och Europa. Ytorna är tillgängliga för den nya ägaren!

Ytor

Typ av yta Antal Area m2
Butik 1 245
Tomtarea 1 056

Ekonomi

Taxeringsvärde:

927 000

Pris:

4 800 000

Teknisk information

Byggnad: Industrifastighet

Byggnadstyp: Hyreshusbyggnad

Byggår: 1975

Beskrivning: Grund: betongplatta Fasad: trä Stomme: trä Bjälklag: betong och trä Fönster: 2-glas och 3-glas ISO Tak: plåt Utvändig plåt: lackerad plåt Butiken renoverades 2020. Då drogs elen om . två luftvärmepumpar installerades , alla ytterväggar isolerades och man målade om ytskikten och la nytt golv i i grå laminat. Köksdelen renoverades med nytt golv, Det finns kyl/frys, micro, och en köksbänk med underskåp. 1-plansbyggnad med en öppen butiks- utställningshall med ryggåstak med synliga bjälkar samt ett intilliggande kök/pentry med matplats. Det finns även ett separat kontor precis till höger vid entrén, här finns också en toalett med dusch (dusch ej i bruk för tillfället). Härifrån är det ingång till ytterligare en yta med dels ett kotor med många fönster ut mot sundet samt ett varmlager/förråd. Det finns ytterligare ett kallager som har port in i butiksdelen. Butiksdelen med kök, WC och kontor är ca 156 kvm, kallagret innan för ca 64 kvm och kontoret ca 25 kvm. Kallförrådet har en yta om 38 kvm. Total yta byggnad 245 kvm och tillbyggnaden kallager 38 kvm. Uppvärmning, kylning och ventilation Uppvärmning: frånluftsvärmepumpar Ventilation: självdrag Vatten och avloppstyp Vatten och avlopp: eget Fyra omkringliggande fastigheter har ett servitutsavtal med denna fastighet att nyttja dess reningsverk för att rena avloppsvatten. Avgiften per fastighet är ca 4 200 kr ??

Omgivning

Omgivning/natur:

Erikssund är beläget i den attraktiva och snabbt växande kommunen Sigtuna. Området kännetecknas av sin strategiska placering vid Mälarens strand, vilket ger både natursköna omgivningar och närhet till viktiga transportleder. Erikssund har också den fördelen att det ligger i närheten av Sigtuna, en stad med lång historia och en välkomnande atmosfär, samtidigt som det erbjuder enkel tillgång till all service som gör tillvaron enkel. Märsta ligge rockså nära och erbjuder också ett gediget utbud av service och goda kommunikationer.

Kommunikationer

Den närliggande E4:an gör det enkelt att nå Stockholm, Uppsala och Arlanda flygplats, vilket ger smidiga förbindelser för företag med nationella och internationella behov.

Erikssund 509