Cylindervägen 12

Nacka strand, Nacka Strand
Planskiss

Yta

86 m²

Hyra

Tillträde

Enligt överenskommelse

Beskrivning

  • Kontor

Liten pärla i Nacka Strand!

Nio trappor upp är utsikten härligt fin, likaså lokalen. Litet pentry, stort mötesrum, öppen arbetsyta och ett samtalsrum gör denna lilla men fina lokal komplett. Härlig färgsättning och matta ger den där lilla extra trevliga känslan. 

Ytor

  • Total yta:

    86 m2

Bekvämligheter

Besöksparkering
Biltvätt
Cykelrum
Elbilsplatser
Fiberanslutning
Garage (kall)
Gym
Kemtvätt
Konferens
Kundparkering
Omklädningsrum
Parkering
Restaurang
Skyltläge

Ekonomi

Kontraktlängd:

Långtidskontrakt

Kontrakttyp:

Förstahandskontrakt

Tillträde:

Enligt överenskommelse

Hyresdeposition:

Deposition eller bankgaranti motsvarande 3 månaders totalhyra

Utförande

Fastighetsbeteckning:

Sicklaön 13:78

Byggår:

1991

Våningsplan:

9 av 16

Planlösning:

Fin lokal i öppen planlösning med ett större mötesrum och ett mindre samtalsrum. Härlig färgsättning som ger trevlig hemkänsla.

Teknisk information

Hiss:

Ja

Miljöcertifiering:

BREEAM

Den här certifieringen är världens mest använda. Breeam används för befintliga och nybyggda kommersiella byggnader. 2013 kom en svensk version som utgår från svensk lagstiftning, svenska metoder och arbetssätt. Breeam är en heltäckande certifiering med många indikatorer. Här görs bedömningar inom projektledning, energianvändning, inomhusklimat, vattenhushållning, avfallshantering, markanvändning, påverkan på närmiljön, byggmaterial och föroreningar samt byggnadens läge i förhållande till allmänna kommunikationsmedel.

Källa

Omgivning

Företag i närheten:

Nacka Strand är en stadsdel utöver det vanliga med sin maritima karaktär där företagande, vackra grönområden och industriella byggnader skapar något unikt. Den välbalanserade blandningen av boende, service och arbetsplatser skapar en attraktiv, levande och långsiktigt hållbar stadsmiljö där människor vill leva, verka och bo. Det finns flera naturliga och vackra träffpunkter för konferenser, representation, luncher, möten och after work. Här ligger Hotel J, ett designhotell med Newport-atmosfär, Restaurant J, ett marint brasserie vid vattenbrynet och Tornvillan, ett konferenscenter i anrik atmosfär. Här ligger också en av Stockholms största mäss- och eventanläggningar, Nacka Strand Möten & Event med inspirerande miljöer för alla tillfällen. I mässhallen finns allt från unika fabrikslokaler med industrikaraktär på upp till 3000 kvm, till mindre mötesrum med vackra trägolv, mjuka varma färger och sköna möbler av modern design. På Cylindervägen 18 finns områdets populära kontorshotell med både möblerade och omöblerade rum i varierande storlek där också mötesrum kan hyras vid behov.

Parkeringsmöjligheter/garage:

Vi har mycket bra möjligheter till parkering via våra tre stora parkeringsgarage, Cylindergaraget, Entrégaraget och Torggaraget. Sammanlagt finns ca 2500 p-platser i området och alla garage är utrustade med laddstolpar för elbilar. Generell öppettid i garagen är kl 06-22. Prisbild garageplatser, (separat avtal med Parkman): Rörlig plats, alla dagar och tider: 1000 kr/mån/plats (ex moms) Rörlig plats, mån-fre, kl 06-19: 835 kr/mån/plats (ex moms)

Närservice:

Restauranger: Ett flertal restauranger finns i området, exempelvis Sveriges bästa hamburgare från foodtrucken Funky Chicken, Claudio Kitchen & Friends - en underbar italiensk vinbar samt klassiska Restaurang J beläget vid strandkanten. Och inte minst – den prisbelönta kocken, krögaren och entreprenören Pontus Frithiof öppnar sin nya satsning Fabriken by Pontus Frithiof – en ny lunchkrog med inspiration från USA:s västkust. Utöver en restaurangdel kommer det även erbjudas chambre séparée, orangeri, bageri, deli och uteservering. Öppning planeras i januari 2025. Service i fastigheten: Låsbart cykelrum samt dusch och omklädningsrum underlättar för de som önskar cykelpendla till jobbet eller varför inte ta en joggingtur på lunchen. Träning: För den som gillar att träna finns klassikern SATS på Cylindervägen 18 samt gymmet Boost nere på kajen. Och inte minst - de sköna grönområdena och vattnet! Ta en joggingtur på lunchen eller varför inte en härlig tur med kajak eller kanot.

Skyltläge:

Skyltplatser kan ordnas på fasad efter separat ö.k.

Kommunikationer

Det tar tio minuter att ta bussen från Slussen till Nacka strand. Från Centralen och Klarabergsviadukten tar det knappt 20 minuter under rusningstrafik. Med bil går det snabbt via Södra länken. Och det lyxigaste resesättet av dem alla - ta den vackra vattenvägen från Nybrokajen med båt. Ren njutning i 30 minuter. Går inte att starta eller avsluta arbetsdagen på ett bättre sätt!

Cylindervägen 12