Yta
200 m²
Hyra
372 kr/m²/år 6.203 kr/mån. Ovan hyra baserat på 200 kvm. Arean är ca uppgift. Tillkommer moms. Ägaren till denna bostadsrätt betalar själv uppvärmning, el och försäkring.
Tillträde
Omgående
Beskrivning
- Industri & verkstad
- Lager & logistik
- Kontor
- Övrigt
BR Lokal i 3 våningar. Garage, 5 sovrum/kontor. 3 badrum. 2 kök. Flexibelt tillträde.
Här erbjuds en BRF-lokal i välskött Företagspark med närhet till Tumba Centrum.
Nu kan ni förvärva en egen företagslokal med tre skilda våningsplan där man kan nyttja hela ytan själv eller välja att hyra ut delar av lokalen och därmed få goda hyresintäkter.
Entréplan har dubbla höga garageportar (4,5 m) och en yta på ca 74 kvm (12 ggr 6,2) och ungefär halva ytan har ca 6 meter i takhöjd. Ytan är perfekt för arbete med bilar, verkstad, showroom, hantverkare eller industriell tillverkning. Det finns även kaklad toalett och förråd i lokalen på entréplan. Garage har rejält putsat betonggolv med brunn.
Mellanplan som nås via egen separat ingång har 2 rejäla rum som idag är fördelat på ett stort allrum med nytt modernt kök med fullständig maskinell utrustning, kontor/sovrum samt ett rymligt helkaklat badrum med golvvärme och plats för tvättmaskin. Flera fönster ner mot egna lokalen och garageportarna. Två parkeringsplatser direkt utanför lokalen ingår kostnadsfritt i bostadsrätten.
Övre plan på 74 kvm har egen ingång via loftgång och består av stort kök, 3 rum samt fräsch helkaklat badrum. Köket har fullständig maskinell utrustning. Stort fönsterparti i ljust sydvästläge.
2 egna parkeringsplatser direkt vid entrén tillhör bostadsrätten. BRF är en solid förening med 21 likvärdiga lokaler som ägs av småföretagare med välskötta verksamheter. Här sköter alla sig själv men önskar man hjälp så är det en god företagsanda i området och alla ställer upp och hjälper varandra.
Lokalen har god mekanisk till och frånluft samt egen värmepump.
Byggnaden är uppförd 2018 och därmed är allt modernt och i gott skick.
BRF har en relativt generös inställning till andrahandsuthyrning och lokalen kan delas upp där ägaren t ex kan nyttja en del själv och hyra ut en eller två av de övriga våningsplanen, då alla har separat ingång. Flexibelt tillträde - går att flytta in omgående! Om ny ägare skulle önska hyresintäkter så finns det företagare som önskar hyra 1 eller 2 våningsplan med start omgående.
Varmt välkommen att boka upp en visning med ansvarig mäklare.
Övrig information
BRF Skyttbrink Företagspark består av 21 bostadsrättslokaler om totalt 3.083 kvm yta. Fastigheten färdigställdes 2018 och består av 21 relativt likvärdiga lokaler, se ekonomisk plan. Entreplan har ett stort garage som går att använda för tillverkande verksamhet, verkstad och övrig affärsverksamhet. Mellanplanet är tillbyggt senare och på ca 50 kvm (säljarens uppgift). Här finnes personalrum med köksdel som har fönsterparti ner mot garage och de stora portarna. Samt ett mycket rymligt badrum och det rum för kontor eller sovrum. Övre plan har ingång från baksidan och sedan kommer man ut på en trevlig loftgång där man har egen ingång samt plats för t ex stolar/bänk. Övre plan har tre bra kontorsrum (eller t ex övernattning). Plus ett stort allrum med kök och ett bra helkaklat badrum med dusch och toalett. Det är inte tanken att man skall bo permanent i denna bostadsrättslokal (tillfällig övernattning går bra). 2 parkeringsplatser ingår till bostadsrätten utan extra kostnad.
Ytor
Typ av yta | Minsta yta | Maximal yta | Kr/m2/år |
Industri & verkstad | 74 | ||
Kontor | 74 | ||
Övrigt | 52 |
Ytbeskrivning
Nu kan ni förvärva en egen företagslokal med tre skilda våningsplan där man kan nyttja hela ytan själv eller välja att hyra ut delar av lokalen och därmed få goda hyresintäkter. Entréplan har dubbla höga garageportar (4,5 m) och en yta på ca 74 kvm (12 ggr 6,2) och ungefär halva ytan har ca 6 meter i takhöjd. Ytan är perfekt för arbete med bilar, verkstad, showroom, hantverkare eller industriell tillverkning. Det finns även kaklad toalett och förråd i lokalen på entréplan. Garage har rejält putsat betonggolv med brunn. Mellanplan som nås via egen separat ingång har 2 rejäla rum som idag är fördelat på ett stort allrum med nytt modernt kök med fullständig maskinell utrustning, kontor/sovrum samt ett rymligt helkaklat badrum med golvvärme och plats för tvättmaskin. Flera fönster ner mot egna lokalen och garageportarna. Övre plan på 74 kvm har egen ingång via loftgång och består av stort kök, 3 rum samt fräsch helkaklat badrum. Köket har fullständig maskinell utrustning. Stort fönsterparti i ljust sydvästläge. 2 egna parkeringsplatser direkt vid entrén tillhör bostadsrätten. BRF är en solid förening med 21 likvärdiga lokaler som ägs av småföretagare med välskötta verksamheter. Här sköter alla sig själv men önskar man hjälp så är det en god företagsanda i området och alla ställer upp och hjälper varandra. I ekonomiska planen var ytan på lokalen 147,8 kvm. Sedan dess har nuvarande ägare byggt på ett mellanplan som enligt ägaren ger en totalyta på ca 200 kvm. Obs om exakt areauppgift är av betydelse för spekulant så rekommenderas en egen uppmätning
Bekvämligheter
Ekonomi
Bostadsrättslokal
Bostadsrätt. Ingen tidsbegränsning.
Omgående. Flexibelt tillträde. BR lokal där man äger 3 våningsplan i en BRF förening.
2 995 000 kr
eller högstbjudande.
372
6.203 kr/mån. Ovan hyra baserat på 200 kvm. Arean är ca uppgift. Tillkommer moms. Ägaren till denna bostadsrätt betalar själv uppvärmning, el och försäkring.
Utförande
2019
7
Lokal i 3 våningar. Garage, 5 sovrum/kontor. 3 badrum. 2 kök.
Teknisk information
Luftvärmepump
Stort eget garage/verkstad med 6 meter i takhöjd som nås via egna dubbelportar på ca 5 meter.
Mekanisk till- och från luft
Omgivning
Företagspark nära Tumba centrum. Trevliga naturområden i närheten.
Företagspark med 27 likvärdiga bostadsrättslokaler. Önskar man hyra ut del av lokal så finnes hyresgäst som gärna hyr en del av lokalen.
2 egna parkeringsplatser utomhus vid entrén till lokalen. 2-3 bilar inne i garaget.
Ja,
Det tar ca 27 minuter med bil till Stockholms innerstad. Från Skanstullsbron kör upp mot 226:an Huddingevägen fram ca 15 km och sedan strax innan Tumba kör in till vänster på Skyttbrinksvägen.
Kommunikationer
Tumba station. Bussar och nära till motorvägen.
Tipsa en vän