Hyttgatan 6D

Gimo, Gimo

Yta

2 050 m²

Pris

22 000 000

Tillträde

Beskrivning

  • Bostad
  • Kontor
  • Butik
  • Lager & logistik

Hyresfastighet i Gimo!

Hyresfastighet med två byggnader i Gimo Till Salu! Fastigheten har två byggnader varav den ena har bostäder där det i markplan hyrs ut rum med gemensamhetsyta till Sandvik Coronant i dagsläget. De övre planen består av en lägenhet per plan med stora balkonger. Källarplanet inrymmer förråd och förvaring samt tvättstuga. Den andra byggnaden har tidigare varit lokaler för försäkringskassan i Gimo med har idag flera vakanta ytor som skulle passa för tex vårdcentral eller någon annan vårdinrättning. Det finns också möjlighet till kontorsverksamheter. Byggnaden har totalt 1 500 kvm i tre plan och går att dela av i flera enheter där den minsta ytan utgör ca 220 kvm. I dagsläget är det ett tecknat hyreskontrakt på 240 kvm med en tandläkare. Fastigheten har en mycket trivsam omgivning och ligger bredvid Sandvik Coromant´s verksamhetsområde med ca 1 400 anställda som jobbar dygnet runt vilket betyder att det är mycket folk i rörelse. Härifrån är det mycket goda kommunikationer och det finns bra service i Gimo med ICA, restauranger mm.. Dessa lokaler bör upplevas på plats. För mer information och visning, kontakta ansvarig mäklare!

Ytor

Typ av yta Antal Area m2
Kontor 1 1 500
Bostad 3 550

Ekonomi

Taxeringsvärde:

5 607 000

Pris:

22 000 000

Hyresintäkter:

879 948 /år

Teknisk information

Byggnad: Hyttögatan 6 A

Byggnadstyp: Hyreshusbyggnad

Byggår: 1912

Beskrivning: Grund: platta på mark, souterräng. Stomme: betong Fasad: träpanel Fönster: isolerglas Yttertak: takpannor (planja) Byggnaden är den gamla brukshandeln men inrymmer idag lägenheter. På första planet om ca 175 kvm är det nyrenoverat och inrymmer gästlägenheter med gemensamma ytor som kök och vardagsrum. Det hyrs idag utav Sandvik. På plan 2 och 3 är det stora lägenheter om 150 respektive 230 kvm med utgång till stora balkonger. Dessa hyrs idag utav privatpersoner. Uppvärmning, kylning och ventilation Uppvärmning: bergvärme Ventilation: FTX Vatten och avloppstyp Kommunalt vatten och avlopp TV/internet Fiber indraget

Byggnad: Hyttgatan 6 B-E

Byggnadstyp: Hyreshuslokal

Byggår: 1912

Beskrivning: Grund: platta på mark Stomme: Betongstomme och trästomme Fasad: Trä Tak: betongtegel Byggnaden är i tre plan med varierad planlösning från öppna ytor till rumsindelad planlösning. Ytskikten är huvudsakligen trägolv alternativt klinkergolv och målade väggar. Takbjälkar är synliga. I våtutrymmena varierar det med klinker och kakel eller våtrumsmatta. Lokalerna har renoverats löpande genomåren. Uppvärmning, kylning och ventilation Uppvärmning : Bergvärme och bergkyla Ventilation: FTX Vatten och avloppstyp Kommunalt vatten och avlopp TV/internet Fiber indraget

Omgivning

Omgivning/natur:

Gimo ligger i natursköna Roslagen, Östhammars kommun – en svensk pärla med sin kuststräcka och slående vackra skärgård. Inte undra på att många familjer väljer att bosätta sig, och jobba, i dessa omgivningar. Gimo har en lång industrihistoria och idag bor cirka 2 500 personer här. Vackra bruksmiljöer samsas med mer nybyggda lägenheter och villaområden. Centrum präglas av bebyggelse från mitten av 1900-talet och här finns en stor ICA-butik, samhällsservice och restauranger. I samhället finns flera förskolor, grundskola och två gymnasium, där Wilhelm Haglunds gymnasium ägs till 90 % av Sandvik. Aktiviteter finns det gott om, för den som önskar; simhall, konstgräsplan, ishall, ridskola och Gimo Skicenter är bara några exempel.

Kommunikationer

Lokalerna ligger i Gimo ligger där väg 288 och 292 möts så det är lätt att hitta hit. Det tar 1,5 timme från Stockholm, 40 minuter från Uppsala och 60 minuter från Gävle. Upplands Lokaltrafik har bussförbindelser (811) till och från Gimo. På vardagar går det bussar till Uppsala och Östhammar varje timme i lågtrafik och varje halvtimme i högtrafik. Det går även bussar till och från Tierp, via länsväg 292.

Hyttgatan 6D