Theres Svenssons gata 10

Lindholmen, Göteborg
Planskiss

Yta

72 m²

Hyra

Tillträde

Omgående

Beskrivning

  • Kontor

Om du letar efter en mindre lokal där du blir del av ett större sammanhang har vi exakt vad du behöver.

I vår fastighet Träverkstaden/Sågeriet finns det nu möjlighet att hyra en lokal på tredje våningen i vårt kontorshotell. Lokalen är 72 kvadratmeter och består av en större yta som kan användas som öppet kontorslandskap men det finns även ett rum som kan användas som till exempel mötesrum. Det ingår också del i gemensamma utrymmen såsom kök, lunchrum, konferensrum, mötesrum, dusch och toaletter. Perfekt för det mindre företaget eller det större bolaget som vill finnas på Lindholmen.

Träverkstaden/Sågeriet härstammar från varvstiden och var som namnen än idag antyder en träverkstad och ett sågeri. Det är idag en kontorsfastighet med diverse storlekar på kontor och studios. Läget centralt på Lindholmen ger bra kommunikationer och närhet till både restauranger, träningsanläggningar och kulturliv.

Övrig information

Övrigt:

Välkommen att höra av dig för mer information och visning!

Ytor

  • Total yta:

    72 m2

Ytbeskrivning

Lokalen är 72  kvadratmeter och består av en större yta som kan användas som öppet kontorslandskap men det finns även ett rum som kan användas som till exempel mötesrum.

Bekvämligheter

Besöksparkering
Dusch
Kök/pentry
Mötesrum
Parkering
Restaurang
WC

Ekonomi

Kontraktlängd:

Långtidskontrakt

Kontrakttyp:

Förstahandskontrakt

Kontraktbeskr.:

Kontorshotell med uppsägningsrätt till 31/12 varje år.

Tillträde:

Omgående

Utförande

Våningsplan:

3 av 5

Planlösning:

Lokalen är 72  kvadratmeter och består av en större yta som kan användas som öppet kontorslandskap men det finns även ett rum som kan användas som till exempel mötesrum.

Omgivning

Omgivning/natur:

Det finns inte många platser i Göteborg där du kommer så nära vattnet som du gör på Lindholmen. En unik möjlighet!

Företag i närheten:

Lindholmen som förr var ett varvsområde är idag ett av Europas mest expansiva tillväxtcentra där näringsliv blandas med utbildning, forskning, kultur, rekreation och boende.

Parkeringsmöjligheter/garage:

Det finns parkeringsmöjligheter precis utanför fastigheten, både utomhus och i p-garage. Där finns det även möjlighet till laddplatser.

Närservice:

Det finns massor av restauranger på Lindholmen inom gångavstånd och fler blir det. Det finns även restaurang i samma fastighet.

Vägbeskrivning:

Sväng av Lindholmsallén till Götaverksgatan som sedan övergår till Theres Svenssons gata. Åk längst i området mot älven. Det finns flera parkeringsmöjligheter efter vägen.

Kommunikationer

Det är enkelt att ta sig hit med både buss, färja, cykel och bil. I december 2025 rullar också spårvagn precis utanför.

Theres Svenssons gata 10