Storgatan 15

Centralt, Sundsvall
Planskiss

Yta

388 m²

Hyra

Tillträde

Enligt överenskommelse

Beskrivning

  • Butik
  • Lager & logistik
  • Kontor
  • Övrigt

I ett av Sundsvalls absolut mest centrala och attraktiva lägen på Storgatan 15 finns 388 kvm spännande utrymmen i källaren hyresledigt.

I ett av Sundsvalls absolut mest centrala och attraktiva lägen på Storgatan 15 finns spännande utrymmen i källaren hyresledigt. Totalt 388 kvm varav gamla bankvalven är 143 kvm.

Hyr alla ytor själv eller dela med andra hyresgäster. Lokalerna har alla möjligheter att anpassas till just din verksamhet. Värdeförvaring, Dansstudio, Yogastudio, Föreningslokal, Förråd är några exempel på lämpliga användningsområden. Möjlighet finns både till en egen entré från Storgatan såväl som hiss ner till källaren.

Källarlokalerna ligger mot Storgatan i kvarteret Proserpina 1. Kvarteret byggdes 1903-1905 efter ritningar av arkitekten Gustaf Wickman, med uppdraget att rita ett nationalromantiskt inspirerat bankpalats med tydliga jugendinfluenser. Byggnaden har ett mycket högt kulturhistoriskt värde och speglar den tidiga bankepokens solida byggnadskonst.

Så om du värdesätter läget i allmänhet och anrika lokaler i synnerhet, då är det här rätt för dig. Kontakta mäklaren för visning.

Ytor

  • Total yta:

    388 m2

Ekonomi

Tillträde:

Enligt överenskommelse

Utförande

Planlösning:

Den totala uthyrningsbara ytan är på 388 kvm varav de stora bankvalven där det tidigare varit bankfack är på 143 kvm. Flera större och mindre rum och förrådsutrymmen som med fördel kan anpassas till rätt ändamål.

Storgatan 15